PANTA RHEI

Marzec 2021 – zestaw degustacyjny Wolnego Kraftu
wspólnie pomagamy browarom rzemieślniczym

  

1.
ZAPISZ SIĘ DO STOWARZYSZENIA
49 (3 mies.) / 149 (rok) zł

3.
OCENIAJ Z NAMI WYJĄTKOWE PIWA RZEMIEŚLNICZE

 

BROWARY I PIWA

Chmury – Citrrus Spissatus, Żytnia IPADobry Browar – Porter z Gniezna, porter bałtyckiDwie Wieże – Zboczeniec – RIS BA z boczkiemHaust i Karczewski – American SaisonHopium – Salvador Malin, imperial sour z malinami
Końska Grzywa – Palomino, jasny lagerPiekarnia Piwa – Piwo 26 – RIS BA Burbon RosesSpółdzielczy – Triple Tequila BA Stargard – Basteja, brown aleTank Busters – CyberTank, WC IPA

Wspieramy polskie browary rzemieślnicze

Całkowity zysk trafia do producentów – najmniejszych browarów rzemieślniczych, które teraz bardzo potrzebują Waszej pomocy. Spraw piwowarowi prezent na gwiazdkę i wznieś jego piwem toast za lepsze czasy!

10 unikatowych piw

Większości piw z zestawu degustacyjnego nie kupicie w pobliskim sklepie. Browary, które je wyprodukowały są za małe, żeby ich piwa były szeroko dostępne. Z każdym z piwowarów osobiście przedyskutowaliśmy co mogą dla nas przygotować i wybraliśmy najciekawsze piwa, zarówno w klasycznych jak i nowofalowych stylach.

Razem ocenimy poziom polskiego piwowarstwa

Szukamy języka, którym możemy mówić o świecie piw rzemieślniczych i jego różnorodności. Poza smakiem zwracamy uwagę na kontekst i historię. Dla naszych degustatorów przygotowaliśmy specjalne formularze ewaluacji piwa, które pomogą nam wybrać najciekawsze pozycje i później promować najlepsze browary.

Tworzymy społeczność Wolnego Kraftu

Chcemy razem z Wami promować piwo rzemieślnicze, edukować i pomagać browarom, które zostały pozbawione możliwości sprzedaży. Dołączając do naszej niezależnej społeczności konsumentów możecie wziąć udział degustacjach tych wyjątkowych piw (z resztą liczba zestawów jest bardzo ograniczona). Zachęcamy do poznania lepiej stowarzyszenia i naszych planów na przyszłość.

Piwa, które prezentujemy w zestawie pochodzą z małych, rzemieślniczych browarów, często takich, gdzie pracuje tylko jedna osoba. Niektóre jeszcze fermentują, inne czekają na rozlew. Niektórych jest bardzo, bardzo mało. Wiele rzeczy może się wydarzyć na ostatniej prostej. Razem z piwowarami chcemy, żebyście otrzymali piwa najświeższe, w możliwie najlepszej kondycji, dlatego musimy zastrzec, że dajemy browarowi zawsze możliwość do wycofania piwa, jeśli uzna, że nie spełnia jego oczekiwań. Możliwe też, że z jakichś powodów jedno z piw się skończy lub pojawi się inny problem, którego teraz nie możemy przewidzieć. W takiej sytuacji zobowiązujemy się zastąpić dane piwo podobnym, zgodnie z możliwościami i nasza ekspercką wiedzą. Mamy nadzieję, że będziecie zadowoleni!

LICZBA ZESTAWÓW jest mocno limitowana, WYSYŁKA planowana jest na 30 marca!

Chmury

Karol Makowczenko

Karol jest z wykształcenia biotechnologiem, a rzemieślniczym warzeniem zajmuje się od 2014 roku. Restauracyjny Browar Chmury umiejscowiony jest w Porcie Dalba, w Giżycku, bezpośrednio u ujścia kanału Łuczańskiego. Z tarasów rozciąga się widok na jezioro Niegocin. Twórcą lokalu jest restaurator Michał Lubas, którego celem było zbudowanie miejsca o
niepowtarzalnym klimacie zarówno pod kątem wizualnym, smakowym i aromatycznym. Nie wierzcie powyższym superlatywom – odwiedźcie Chmury, po
złagodzeniu obostrzeń.


CITRRUS SPISSATUS

ŻYTNIA IPA
15° Blg, 6,5% alk.

Niniejsze piwo jest odmianą flagowego stylu rewolucji piwnej – american india pale ale, w produkcji którego oprócz słodu jęczmiennego użyliśmy także słód żytni, zwiększający wrażenie gęstości oraz wprowadzający delikatny i charakterystyczny posmak, określany jako “ziemisty”. Poza tym piwo zostało solidnie nachmielone amerykańskimi odmianami chmielu, zarówno w trakcie gotowania na goryczkę, jak i na zimno wprowadzając do aromatu nuty cytrusów, owoców białych oraz tropikalnych. Nazwę chmury Cirrus spissatus można przetłumaczyć jako “pierzaste zagęszczone”. Tak samo, jak wspomniane chmury, piwo w niniejszej butelce wydaje się być pełniejsze w odbiorze od przedstawicieli innych stylów
piwnych określanych mianem American IPA.

Dobry Browar

Bartek Kozłowski, Marcin Igliński

Naszą misją jest promować w całym kraju nasze miasto, Gniezno, a na miejscu stworzyć klimatyczny azyl dla ludzi, którzy umieją cieszyć się życiem. Poza własnym piwem (serwowanym bezpośrednio z tanków) oferujemy też inne rzemieślnicze trunki, a całość parujemy z jedzeniem opartym na regionalnych surowcach. Mimo przeciwności mamy nadzieję, że już niedługo wrócą do nas goście, a w środku znów zabrzmią lokalne zespoły. Nasze piwa spotkały się z uznaniem na najważniejszych polskich konkursach i przyniosły nam niejeden złoty medal, ale wszystkie razem warte są mniej niż uznanie gości, którzy szklaneczką nowofalowego stylu lub klasycznego pilsa wieńczą kolejny udany dzień.


PORTER Z GNIEZNA N⁰8

PORTER BAŁTYCKI
21° Blg, 8,7% alk., 34 IBU

Zwany piwowarskim skarbem Polski, to historyczne ciemne i mocne piwo o wyjątkowym charakterze, na którego smak wpływają surowce, sposób filtracji jak i odpowiedni czas leżakowania. Kremowa, brązowa i gęsta piana, nuty ciemnych słodów, przypieczonej skórki od chleba, kawy, czekolady z zaznaczoną goryczką przez którą przebija się delikatna słodycz. Doceniony na prestiżowych konkursach KPR i Good Beer dwa razy otrzymał srebro w 2019 roku.

Dwie wieże

Piotr Machowicz

Kacper Puć wraz z przyjaciółmi (Radosław Froń i Grzegorz Chmurzyński) stworzyli nietypowy browar złożony z wyjątkowej, czteronaczyniowej amerykańskiej warzelni o wybiciu 320 l., zbiorników i dwóch dębowych foederów. Na stanowisku głównego piwowara zatrudnili Piotra Machowicza, zwycięzcę prestiżowego Konkursu Piwowarów Domowych w 2016 roku. Dzięki małym rozmiarom warzymy bardzo różnorodne piwa. Inspirację czerpiemy z własnych doświadczeń i testów oraz z pomysłów naszych najlepszych klientów, takich jak Gruba Buła i Craftownia Krakowski Wielokran, dzięki czemu powstał wyśmienity Zboczeniec.


ZBOCZENIEC

RIS BURBON BA
21° Blg, 10,5% alk., Bekon 14g/l

Znany i lubiany imperialny stout zaprawiony bekonem (aż 14g/l) który przysmażyła najlepsza krakowska burgerownia Gruba Buła. Tym razem leżakowany w beczce po amerykański bourbonie Heaven Hill, pierwsze zalanie świeżo przywiezionej do Europy beczki nadało mu intensywnej waniliowej słodyczy, ponadto wyczujemy w nim świeże kakao na wiejskim mleku, miód, herbatniki oraz długi i przyjemny karmelowo- czekoladowy finisz. Wędzone słody Best Maltz oraz Steinbach podbijają przyjemnie smak i zapach bekonu, laktoza delikatnie wygładza to ciemne piwo a balansują je karmelowe słody.

Haust i Karczewski

Paweł Kąkol i Marcin Michalak

Haust warzy piwa od 2004 roku. Klasykę, nową falę w kilkudziesięciu stylach. Na czele browaru stoi Paweł Kąkol – technolog żywności, w branży od 2013 roku.

Kontraktowy Browar Karczewski jest spełnieniem marzeń dwójki przyjaciół z liceum – Tomka i Marcina. Nasze piwo tworzymy pod hasłem “Łączymy pasje”. Trafiamy do ludzi z małych miejscowości, którym opowiadamy jak łączyć napoje z jedzeniem.


AMERICAN SAISON

14° Blg, 6% alk.

Piwo American Saison (AS) to efekt wspólnej pracy browaru Haust i Browaru Karczewskiego oraz amerykańskich chmieli i belgijskich drożdży. Piękny, owocowy aromat dopełniony nutą przypraw (fenole od drożdży oraz dodatek kolendry i skórki cytryny) udowadnia, że IPA nie jest jedynym wartym grzechu stylem.

Hopium

Bartek Dach

Jesteśmy podwarszawskim browarem rzemieślniczym z Nowego Drzewicza. Gruntownie przebudowaliśmy starą mleczarnię i od 2014 roku warzymy tu piwo. Od samego początku naszym głównym celem jest warzenie piw nietuzinkowych, wykraczających poza schematy. Chcemy zachwycać naszych klientów bogatym smakiem i aromatem chmieli, owoców i przypraw, odkrywając przed nimi bogaty świat piwa rzemieślniczego.


SALVADOR MALIN

IMPERIALNY MALINOWY SOUR
16° Blg, 5,7% alk.

Kwaśne piwo z lekko słodką kontrą na finisz. Przyjemny owocowy aromat tego piwa urzeka swoją intensywnością, świeżością i długo pozostaje w pamięci. Tekstura tego piwa pochodzi nie tylko od wysokiej zawartości ekstraktu jak na piwa kwaśne, ale również od dużego udziału przecieru z owoców malin i odpowiedniej mieszanki bakterii mlekowych, która sprawia, że piwo jest jeszcze bardziej złożone.

Końska Grzywa

Adam Bańczyk i Marek Beszczyński

Stworzyliśmy mały browar żeby spełniać marzenia. Miłość do koni i uwielbienie piwa wyznaczyły wspólną drogę do ich realizacji. Zanim przyszło do profesjonalnych dokonań zaczęło się amatorsko, od warzenia w domowej kuchni i garażu (przy dość sceptycznym nastawieniu niektórych domowników, ale i entuzjazmie pozostałych). Nasza wizja piwowarska przejawia się w dążeniu do realizacji idei, że „geniusz tkwi w prostocie”, warzymy z szacunkiem do procesów i surowców, których jakość stawiamy na pierwszym miejscu. W konstruowaniu receptur wychodzimy z założenia, że „więcej nie oznacza lepiej”.


PALOMINO

JASNY LAGER
12° Blg, 4,7% alk.

Jasne piwo dolnej fermentacji 12 Blg. Piwo o średniej ale wyraźnej
goryczce ze słodową podbudową.

Piekarnia Piwa

Leszek Jasiński

Browar powstał z potrzeby warzenia piwa, dopiero w konsekwencji zmienił moje życie i przekształcił się w regularny biznes – mówi właściciel, Jacek Janota. – Miejsce dla siebie znaleźliśmy w niewielkiej wsi Niezdara, pod skrzydłami samolotów pyrzowickiego lotniska, na uboczu aglomeracji śląskiej. Powstał w budynku zamkniętej piekarni, dzięki czemu ma swój wyjątkowy charakter i klimat. Stąd też wziął się pomysł na nazwę, która wyróżniła nas na rynku.


No. 26 RIS BA BURBON ROSES

26° Blg, 11,3% alk.

Piwo uwarzone zostało przez Leszka Jasińskiego, który w chwili obecnej nie pracuje w Piekarni Piwa. Ciemne, gęste, łączy aromat gorzkiej czekolady z paloną kawą. Wytrawne i miłe dla podniebienia, bez kwaśnych nut. Przywodzi na myśl dym cygara z nutką dobrego wina, subtelnej słodkości i goryczki w tle, dopełnione odrobiną palonej słodkości rodzynek. Relaksujące i pijalne.

Spółdzielczy

Janusz Golisowicz

Browar Spółdzielczy powstał z pasji do piwa, morza i potrzeby zmiany. Warzymy piwo w sposób tradycyjny w małym browarze w Pucku. Właścicielem browaru jest Spółdzielnia Socjalna DALBA. To nie jest zwykłe miejsce pracy, to pasja. Większość pracowników spółdzielni to osoby, które nie miały szans na otwartym rynku pracy z powodu swojej niepełnosprawności. Ich zaangażowanie i determinacja sprawiają, że nasze piwo jest czymś wyjątkowym, spełnieniem marzeń i szansą.


TRIPLE TEQUILA BA

20° Blg, 11% alk.

Inspiracją do powstania tego piwa była wyprawa do Meksyku w 2019 z naszą drużyną. Jasny, estrowy tripel, chmielony nowofalowymi chmielami (Galaxy & Ekuanot) spędził ponad dwa lata (!) w beczce po tequili. Meksykańsko-belgijski koktajl uwarzony i wyleżakowany na polskim wybrzeżu.

Stargard

Tomasz de Weyher

Tomasz de Weyher – znany lokalny moczymorda, pomysłodawca i współzałożyciel Browaru Stargard. Przygodę z piwem rozpoczął w 2011 roku warząc w domu. Od pięciu lat jest piwowarem w Browarze Rodzinnym Wyszak w Szczecinie, twórcą receptur, sędzią PSPD. Spełniając swoje marzenie otworzył, razem z przyjacielem Wojciechem Naklickim, pierwszy browar w Stargardzie. Z radością tworzy piwa kraftowe, które doceniane są zarówno w prestiżowych konkursach, jak i lokalnych melinach. Browar Stargard to mały lokalny browarek z warzelnią 12,5 hl i trzema tankami po 25 hl produkujący piwa bez filtracji, pasteryzacji, sztucznych dodatków i pośpiechu. Nazwy piw najczęściej nawiązują do lokalnych zabytków, miejsc, osób oraz wydarzeń.


BASTEJA

BROWN ALE
12,5° Blg, 4,5% alk.

Piwo ciemne górnej fermentacji w stylu angielskim z dodatkiem słodu klepiskowego. Styl ten warzony był także w przedwojennym Stargardzie. Wyczuwalne nuty chleba, orzechów, czekolady, karmelu i biszkoptów. Przyjemnie słodowe piwo z delikatną goryczką i wyjątkowym angielskim charakterem.

Tank Busters

Kamil Dworczyński, Aleksandra Garcon i Michał Gref

Nawiązanie do klasyki kina, czyli do „Ghostbusters” jest jak najbardziej celowe. Tak jak bohaterowie filmu, i my mierzymy się z czymś nie z tego świata 😉 A tak na serio, jesteśmy piwowarami! Piwo to nasza pasja. Wiemy, że jako miłośnik piwa pewnie wielokrotnie już to słyszałeś. Może traktujesz to jak marketingowy slogan? Daj się przekonać i spróbuj naszych piw!


CYBERTANK

NEW WEST COAST IPA
16° Blg, 6,4% alk.

Poznaj IPA w stylu West Coast w futurystycznym wydaniu. Rześkie, wytrawne i lekko mgliste z decydowaną goryczą. Koncept i etykieta piwa była gotowa już w 2019 roku. Samo piwo jest hołdem dla gatunku CyberPunk, z którym zetknęliśmy się w naszej młodości i jest nam bardzo bliski. Niestety ze względu na opóźnienia w wydaniu gry CyberPunk 2077, która w naszej opinii miała na nowo zainteresować tym uniwersum popkulturę. Premiera piwa została przesunięta na końcówkę roku 2020. Tak jak w każdym piwie, także tutaj postawiliśmy na ultra jasny zasyp, wytrawne zacieranie oraz nowofalową mieszankę topowych odmian chmielu. Daj się ponieść nowej fali!