Dla mediów

Informacje w formacie rtf, dodatkowe pliki (fotografie, logo itp.) dostępne są na dysku Google Drive.

Powstało Stowarzyszenie Wolny Kraft. Ciekawa inicjatywa w czasach kryzysu

Właśnie powstało Stowarzyszenie Wolny Kraft. Z założenia ma promować dobrej jakości piwo oraz wysoką kulturę jego spożycia. Jednak w obecnych, trudnych czasach, będzie miało do spełnienia jeszcze jedną ważną rolę – pomaga przetrwać kryzys małym browarom oraz pubom i sklepom specjalistycznym. Powołała je do życia grupa pasjonatów związanych z rynkiem piwa rzemieślniczego, blogerów, piwowarów i miłośników kraftu.

Stowarzyszenie na rzecz Polskiego Kunsztu Rzemieślniczego Wolny Kraft, bo taka jest pełna nazwa inicjatywy, powstało w symbolicznym dniu św. Patryka, irlandzkiego święta narodowego, uważanego również powszechnie za święto piwa. To prawdopodobnie pierwsza taka organizacja, powołana do życia zdalnie, przez internet, ze względu na obowiązujące już w Polsce ograniczenia, związane z zagrożeniem koronawirusem. Jego założyciele „spotkali się” w sieci, gdzie opracowali wspólnie statut i wybrali zarząd organizacji, głosując również przez internet.

Co istotne, Wolny Kraft to ruch konsumencki, który ma połączyć miłośników rzemieślniczego piwa (nazywanego właśnie kraftowym, czyli wytwarzanym w niewielkich browarach, niezależnych od wielkich korporacji). Dlatego jego założycielami nie są właściciele browarów czy pubów, tylko pasjonaci, piwowarzy domowi, blogerzy, doceniający różnorodność świata piwa oraz ciężką pracę, umiejętności i wyjątkowość tworzących je ludzi. Członkowie stowarzyszenia chcą rozmawiać w przestrzeni publicznej o jakości rzemieślniczych trunków, dyskutować i promować dobre praktyki warzenia i dystrybucji piwa, a także wysoką kulturę jego spożywania.


Kraft w obliczu pandemii

– Jesteśmy organizacją niekomercyjną, promującą różnorodność świata piwa. Pierwotnie chcieliśmy zająć się wsparciem dla producentów, którzy stawiają na relację ze swoimi klientami, transparentność, zapewniają godne warunki pracy, a swoim oddaniem, poświęceniem i pasją dają przykład całej społeczności. Naszym zamysłem jest promowanie dobrych praktyk produkcji, transportu i sprzedaży piwa, tak, żeby każdy, niezależnie od gustu i potrzeb, mógł znaleźć coś dla siebie – mówi Paweł Leszczyński, prezes Stowarzyszenia Wolny Kraft, piwowar domowy, sędzia piwny, współtwórca Warszawskiego Festiwalu Piwa, jednej z największych tego typu imprez nie tylko w Polsce, ale i Europie.

Nie sposób jednak nie podjąć żadnych działań w związku z sytuacją, w jakiej znalazł się cały świat. Pandemia koronawirusa postawiła w obliczu wielkiego kryzysu wielu różnych przedsiębiorców, w tym także browary rzemieślnicze oraz puby, restauracje i inne lokale, serwujące ich wysokiej jakości produkty oraz specjalistyczne sklepy z kraftem.

– Dziś pragniemy pomóc młodym inicjatywom przetrwać kryzys, aby rynek piw mógł odrodzić się w swojej pięknej różnorodności, z jakiej znaliśmy go sprzed czasów kryzysu. W tych trudnych czasach chcemy wspomóc producentów i sprzedawców piwa. Ze względu na regulacje prawne, nie mogą sprzedawać alkoholu zdalnie, zwykle nie mają też pozwolenia na sprzedaż detaliczną. Kryzys dotknie właściwie wszystkich, ale już teraz najbardziej narażone są małe browary i knajpy specjalistyczne, które z dnia na dzień zostały przez rządzących zamknięte i pozostawione samym sobie. Apelujemy do rządzących o zmianę przepisów – tłumaczy Paweł Leszczyński.

Wszystkie inicjatywy pomocowe w jednym miejscu

– Tymczasem na naszej stronie i w mediach społecznościowych gromadzimy oddolne inicjatywy – informujemy o zbiórkach pomocowych dla knajp, o sklepach gdzie sprzedawane jest piwo na wynos i o browarach, które wprowadzają limitowaną sprzedaż na miejscu. To wyjątkowy czas, kiedy – aby uratować świat – wystarczy siedzieć w domu i pić piwo – dodaje prezes Wolnego Kraftu.

Na stronie wolnykraft.org oraz na profilu Radio Wolny Kraft, wokół którego tworzy się społeczność wspierająca organizację, można już znaleźć pierwsze informacje na temat inicjatyw i form wsparcia w branży piw rzemieślniczych. A będzie ich jeszcze więcej. Wkrótce „odpalona” zostanie także mapa, na której będzie można sprawdzić, co dzieje się w internecie i w różnych częściach Polski. Razem możemy więcej!

Więcej informacji

Paweł Leszczyński, prezes Stowarzyszenia Wolny Kraft
pawel@wolnykraft.org
Strona oficjalna: www.wolnykraft.org

Facebook: https://www.facebook.com/groups/249296782755252/
Radio Wolny Kraft: https://www.facebook.com/groups/562837927796471/
Twitter: https://twitter.com/wolnykraft/
Instagram: https://www.instagram.com/wolnykraft/

#radiowolnykraft #wspieramypolskikraft #wolnykraft #kupujelokalnie #byrzemiosloroslo #supportlocalbeer