Wolny Kraft

Stowarzyszenie na rzecz Polskiego Kunsztu Rzemieślniczego

 
 
 


Zrzeszamy

Konsumentów

Rewolucja nie wydarzyłaby się bez zwykłych ludzi. To my kupujemy piwo, utrzymujemy browary i kreujemy trendy. Jesteśmy prosumentami. Ważna dla nas jest jakość, różnorodność, wyjątkowość piwa. Ale i uczciwe, transparentne podejście producentów. Dołącz do nas i razem twórzmy siłę, która zmienia kraft.

Promujemy

Różnorodność

Piękno piw rzemieślniczych tkwi w różnorodności. Rozmaitości stylów, producentów, ale także ludzi, światopoglądów i opinii. Nie mówimy, co pić i dlaczego. Nie chcemy piwa, które będzie smakować wszystkim. Nie chcemy nijakości i monopolu wielkich browarów. Chcemy mieć wybór.

Wspieramy

Polskie browary

W trudnych czasach chcemy pomagać producentom i sprzedawcom. Zwłaszcza tym, którzy podzielają nasze wartości. Wspieramy dobre piwo, rzetelnych producentów. Doceniamy jasne informacje. Browarnicy, piwowarzy – wznosimy toast za Waszą pomyślność!

W jakim punkcie jest w tej chwili stowarzyszenie Wolny Kraft?

Stowarzyszenie założyliśmy 17 marca 2020 roku. Był to dzień świętego Patryka, a COVID-19 zaczynał pokazywać swoje pazury. Założycieli jest 10 – są to konsumenci i popularyzatorzy kultury piwa rzemieślniczego. Od listopada tego roku możemy rekrutować członków i prowadzić działalność gospodarczą. Ale już teraz, wraz z małą grupą pomocników, udało nam się bezkosztowo zrealizować parę dużych projektów: Warszawski Festiwal Piwa Bez Granic, Miejskie Szlaki Piwne, mapę #WspieramKraft. Stworzyliśmy też kanał informacyjny Radio Wolny Kraft, aktywnie (choć niestety projekt przepadł w Sejmie) lobbowaliśmy na rzecz umożliwienia sprzedaży zdalnej piwa pubom i browarom.

Stowarzyszenie może już legalnie działać, zatem uruchomiliśmy system rekrutacji. A także projekt, o którym marzymy od początku – przygotowujemy pierwszy zestaw degustacyjny Panta Rhei. Dzięki niemu członkowie naszego Stowarzyszenia mogą nie tylko wesprzeć najmniejsze polskie browary rzemieślnicze, ale też ocenić jakość i kontekst przygotowanych przez nie piw. Robimy wszystko, żeby zestawy dotarły do Was przed gwiazdką.

Dopiero zaczynamy, dużo się uczymy. W tych czasach skupiamy się na rodzinie i pracy zarobkowej, staramy się też pielęgnować hobby, żeby uspokoić głowy. Chcemy móc poświęcić więcej czasu na stowarzyszenie i ciekawe projekty. Chcemy promować piwo rzemieślnicze i najlepsze standardy. Chcemy móc płacić specjalistom za ich pracę na rzecz stowarzyszenia. To marzenia, które mogą się ziścić tylko dzięki Twojej pomocy.

Jak możesz nas wesprzeć?

Najlepszym sposobem jest dołączenie do stowarzyszenia. Dzięki temu będziesz współtworzyć naszą społeczność. A Twoja składka oraz dobrowolne datki na stowarzyszenie – umożliwią tworzenie wielu ciekawych projektów. Chcemy być niezależni, dlatego – szczególnie na początku – opieramy się na składkach członkowskich. Jeśli podoba Ci się to, co robimy i chcesz być tego częścią, wystarczy, że postawisz nam jedno “piwo” miesięcznie, bo tak wyliczaliśmy wysokość składki.

Co oferujemy członkom?

Na tę chwilę proponujemy Wam roczne lub kwartalne członkostwo w stowarzyszeniu. Wszyscy, którzy zarejestrują się do końca roku otrzymają od nas ręcznie szyte maseczki z logo stowarzyszenia (ich twórcą jest osoba z naszej branży, a jeden z projektów przygotował Bartosz Łukasiewicz z agencji Thirst.pl, zdjęcia wkrótce!). Zapraszamy też do zamówienia zestawów degustacyjnych Panta Rhei, w których znajdziecie wyjątkowe piwa dostępne tylko dla członków. Zbierzemy Wasze opinie z degustacji i zaprezentujemy piwa i browary, które szczególnie zwróciły Waszą uwagę.

Dopiero zaczynamy. W przyszłości chcielibyśmy zaproponować Wam kolejne specjalne zestawy piw, zniżki członkowskie w sklepach specjalistycznych, browarach oraz multitapach (kiedy ich kondycja nie będzie tak tragiczna), ciekawe gadżety. Planujemy też przygotować wiele materiałów edukacyjnych, które będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Wraz z rozwojem stowarzyszenia będziemy słuchać jego członków, obserwować co dzieje się na branżowym rynku i realizować pozytywne, realistyczne projekty, które przyniosą korzyć wszystkim konsumentom piwa i innych produktów jakościowych.

Na co potrzebujemy funduszy i na co je wydajemy?

Na teraz:

  • chcemy zapłacić za nasze logo i oprawę graficzną, potrzebujemy też profesjonalnych projektów na przyszłość,
  • chcemy pokryć koszty, które wydaliśmy na rejestrację stowarzyszenia, domeny itp.,
  • potrzebujemy lepszego serwera,
  • musimy opłacić profesjonalną księgowość,
  • musimy zapłacić za maseczki (na razie zleciliśmy druk 100 sztuk),
  • potrzebujemy niewielkiej poduszki finansowej, która pozwoli nam od razu zapłacić za pewne projekty, gadżety i nie martwić się, że zabraknie nam funduszy na podstawową działalność.

W przyszłości:

  • chcemy zadbać o stronę ekologiczną naszych zestawów – biodegradowalne opakowania itp.
  • chcemy rozszerzyć niektóre projekty – np. miejskie szlaki piwne, drukując specjalne podstawki pod piwo z informacjami,
  • chcielibyśmy zlecać niektóre prace (np. tłumaczenia) i wymagać określonych warunków ich realizacji,
  • chcemy projektować i produkować gadżety promujące piwo rzemieślnicze,
  • chcemy płacić specjalistom za ich pracę na rzecz organizacji.


Nasze plany

Na teraz:

  • Uruchamiamy i realizujemy wysyłkę dla członków zestawów degustacyjnych Panta Rhei – dbamy o niezbędną oprawę (strona internetowa, komunikaty, realizacja, wybór piw, komunikaty medialne).
  • Chcemy zmienić sposób mówienia i piwie i jego oceny, dlatego przygotowujemy nowe formularze oceny, które posłużą przy ewaluacji Waszych opinii o nadesłanych piwach.
  • Musimy dopracować naszą stronę pod kątem nowych członków – system logowania, partycypacji, komunikacji (+ CRM do zarządzania organizacją).
  • Chcemy tworzyć społeczność z którą będziemy się aktywnie komunikować (forum na FB? inne formy?)
  • Musimy aktywować organy stowarzyszenia – zarząd musi wydać najważniejsze uchwały, komisja rewizyjna ukonstytuować się itp.

Na jutro:

  • Chcemy przygotowywać kolejne zestawy degustacyjne (najrzadziej raz na kwartał) i rozwijać je o dodatkowe elementy.
  • Chcemy oficjalnie uruchomić system rabatowy dla członków stowarzyszenia w sklepach specjalistycznych (część już deklaruje wsparcie).
  • Musimy stworzyć przestrzeń dla nowych członków – kanały komunikacyjne, oprawę graficzną i strony informacyjne, takie jak ta).
  • Chcemy zaprojektować materiały promocyjne dla stowarzyszenia – np. hasła i naklejki promujące polskie piwo rzemieślnicze.

W przyszłości (marzy nam się):

  • Chcemy mówić i przygotowywać bezpłatne materiały mówiące o i promujące polski kraft w całej jego różnorodności. Chcemy mówić o nim pozytywnie, ale szczerze i obiektywnie. Promować najlepsze pomysły i inicjatywy.
  • Współpraca z mediami, w których powinny się pojawiać informacje o najciekawszych, godnych polecenia piwach.
  • Chcemy zrealizować kampanię informacyjną, w której będziemy mówić o jakości piwa rzemieślniczego – jak powinno być przechowywane, transparentnie prezentowane itp.
  • Planujemy promować prawa konsumenckie – proponować wzorce co zrobić kiedy np. piwo nie spełnia naszych oczekiwań od strony klienta i browaru.
  • Chcemy tworzyć oddolne i odgórne aktywności konsumenckie – festiwale, degustacje, szkolenia i pokazy.
  • Chcemy tworzyć jakościowe materiały poświęcone piwu rzemieślniczemu, towarzyszącej mu kulturze i społeczności.

Zarząd Stowarzyszenia

Michał Lassota

Warszawski Festiwal Piwa

Paweł Leszczyński

Sędzia piwny, doradca i szkoleniowiec w FlavorActiV, Warszawski Festiwal Piwa

Kaśka Maciąg

Piwna przewodniczka, członkini zarządu w Kooperatywie Spożywczej “Dobrze”

Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia

Jacek Błędowski

Piwowar, sędzia BJCP, szef baru w Elektrowni Powiśle

Przemysław Iwanek

Sędzia piwny i organizator konkursów piwnych, podcast Alchemia, Cydr Pełnia, pracownik Warszawskiego Festiwalu Piwa

Michał Stemplowski

B/vloger Chmielobrody, do niedawna współwłaściciel sklepu z piwem kraftowym, gitarzysta i założyciel zespołu J.D. Overdrive

Członkowie założyciele

Piotr Halicki

Dziennikarz, miłośnik kraftu, blog Lewy Chmielowy

Michał Maranda

Docent, b/vloger polskieminibrowary.pl, od lat dobry duch polskiego kraftu

Marcin Orwicz

Mgła Chmielu – piwne wydarzenia w Warszawie

Michał Sułkowski

Sędzia piwny, bloger Kilka Słów o Piwie, założyciel Piwnej Mapy Warszawy