PANTA RHEI

Styczeń 2021 – zestaw degustacyjny Wolnego Kraftu
wspólnie pomagamy browarom rzemieślniczym

  

1.
ZAPISZ SIĘ DO STOWARZYSZENIA
49 (3 mies.) / 149 (rok) zł

3.
OCENIAJ Z NAMI WYJĄTKOWE PIWA RZEMIEŚLNICZE

 

BROWARY I PIWA

Bednary –
Łowickie Stout FES
Cztery Ściany – JAMA, black IPA z zestemGreen Head & Karuzela, Green Karuzel, hazy IPA – oficjalna premieraIncognito – Plague Doctor z wiśnią – porter bałtyckiMarkowy – Kornik – pale ale ze świerkiem
Podgórz – Imperialny 652 m n.p.m., porter bałtyckiPrzełom – Leśny Owoc, sour z owocamiRock Browar Jarocin & Moczybroda – Tripel BAWidawa – X brett IPA BAUWAGA! Piwo zamienione na Passion Fruit Sour Ale z Funky Fluid!
Ziemia Obiecana – Krzyś, sour z owocami

Wspieramy polskie browary rzemieślnicze

Całkowity zysk trafia do producentów – najmniejszych browarów rzemieślniczych, które teraz bardzo potrzebują Waszej pomocy. Spraw piwowarowi prezent na gwiazdkę i wznieś jego piwem toast za lepsze czasy!

10 unikatowych piw

Większości piw z zestawu degustacyjnego nie kupicie w pobliskim sklepie. Browary, które je wyprodukowały są za małe, żeby ich piwa były szeroko dostępne. Z każdym z piwowarów osobiście przedyskutowaliśmy co mogą dla nas przygotować i wybraliśmy najciekawsze piwa, zarówno w klasycznych jak i nowofalowych stylach.

Razem ocenimy poziom polskiego piwowarstwa

Szukamy języka, którym możemy mówić o świecie piw rzemieślniczych i jego różnorodności. Poza smakiem zwracamy uwagę na kontekst i historię. Dla naszych degustatorów przygotowaliśmy specjalne formularze ewaluacji piwa, które pomogą nam wybrać najciekawsze pozycje i później promować najlepsze browary.

Tworzymy społeczność Wolnego Kraftu

Chcemy razem z Wami promować piwo rzemieślnicze, edukować i pomagać browarom, które zostały pozbawione możliwości sprzedaży. Dołączając do naszej niezależnej społeczności konsumentów możecie wziąć udział degustacjach tych wyjątkowych piw (z resztą liczba zestawów jest bardzo ograniczona). Zachęcamy do poznania lepiej stowarzyszenia i naszych planów na przyszłość.

Piwa, które prezentujemy w zestawie pochodzą z małych, rzemieślniczych browarów, często takich, gdzie pracuje tylko jedna osoba. Niektóre jeszcze fermentują, inne czekają na rozlew. Niektórych jest bardzo, bardzo mało. Wiele rzeczy może się wydarzyć na ostatniej prostej. Razem z piwowarami chcemy, żebyście otrzymali piwa najświeższe, w możliwie najlepszej kondycji, dlatego musimy zastrzec, że dajemy browarowi zawsze możliwość do wycofania piwa, jeśli uzna, że nie spełnia jego oczekiwań. Możliwe też, że z jakichś powodów jedno z piw się skończy lub pojawi się inny problem, którego teraz nie możemy przewidzieć. W takiej sytuacji zobowiązujemy się zastąpić dane piwo podobnym, zgodnie z możliwościami i nasza ekspercką wiedzą. Mamy nadzieję, że będziecie zadowoleni!

LICZBA ZESTAWÓW jest mocno limitowana, WYSYŁKA planowana jest na 21 stycznia!

Bednary

Rafał Łopusiński

Rafał jest właścicielem, pomysłodawcą, autorem receptur oraz głównym piwowarem Browaru Bednary. Wiele lat warzył piwo w domu, skończył też podyplomowe studia z technologii piwowarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Poza piwowarstwem ma dwie pasje – szeroko pojętą naukę oraz gotowanie. Obie często znajdują odzwierciedlenie w recepturach i nazwach piw.


ŁOWICKIE STOUT FES

FOREIGN EXTRA STOUT, 16,5 Blg, 6,2 alk.

Jeszcze do niedawna FES był zupełnie pomijany przez browary rzemieślnicze, ale w Browarze Bednary warzymy go sporadycznie od 2014 roku! Dziś powraca w doskonałej formie i na pewno zostanie z nami na dłużej!

Cztery Ściany

Karolina i Wojtek Ściana

Dzięki swojej ciężkiej pracy i determinacji w dążeniu do wymarzonego celu, po kilku latach starań, Karolina i Wojtek otworzyli w Trzebnicy mały browar rzemieślniczy. Nazwa zobowiązuje – ich życie zawodowe płynnie łączy się z życiem prywatnym, a browar stał się ich drugim domem. Wojtek zajmuje się głównie częścią produkcyjną, korzystając ze swojego doświadczenia w piwowarstwie domowym, a Karolina dba o całą resztę. Wspólnie tworzą plany produkcyjne, receptury, nowe projekty. W piwie najważniejsza jest dla nich jakość, a znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne, spójne, minimalistyczne projekty etykiet.


JAMA

WHEAT BLACK IPA Z ZESTEM
15 Blg, 5,6 alk.

JAMA to ciemne piwo górnej fermentacji o wyraźnym smaku i aromacie amerykańskich chmieli. Cytrusowo-żywiczny charakter wzbogaciliśmy dodatkiem dużej ilości zestu z cytrusów. Słód pszeniczny nadaje piwu treści i gładkości, a wyraźna goryczka i delikatna paloność dopełniają jego charakter.

Green Head & Karuzela

Dominik Połeć & Przemek Baranowski & Arek Suchecki

Nasz browar założyliśmy w połowi 2018 roku. Opiera się na stuprocentowym rzemiośle i własnoręcznej pracy dwóch właścicieli/piwowarów – Dominik jest z Warszawy i Przemka z Działdowa. Obaj zaczynaliśmy jako piwowarzy domowi. Przemek wybrał ścieżkę zawodową i stworzył Browar Kadyk (którego część wyposażenia używa obecnie Green Head), a Dominik ulepszał swoją technikę i receptury, wygrywając m.in. konkurs na najlepsze piwo I Festiwalu Piwowarów Domowych swoim Mango Sour Ale, które od tamtej pory warzone jest w Cieszynie. Jest też sędzią piwnym i członkiem PSPD. Chłopaki razem zdobyli już 5 medali KPR, w tym złoto w kategorii Session IPA.


GREEN KARUZEL

DDH HAZY IPA, 15,5 Blg, 5,8% alk

Dominik i Arek mieszkają kilka ulic od siebie na warszawskich Bielanach, wspólne uwarzenie piwa było nieuniknione 🙂 Wymarzyła nam się Hazy IPA mocno chmielona Citrą, Galaxy i Mosaikiem, bo obaj uwielbiamy to combo.

Incognito

Michał i Rafał Krzywicki

Założyliśmy browar, bo wiemy, że to trudne. Trudne jest uwarzenie dobrego piwa, dopasowanie etykiety, trudno jest je sprzedać na konkurencyjnym rynku i trudno się przebić, kiedy nie ma się dużo pieniędzy, a doba ma tylko 24 godziny. Trudno uzyskać idealny smak bez sztucznych aromatów. Trudno przekonać do siebie ludzi na lubelszczyźnie, a już szczególnie trudno jest podczas pandemii. Ale jeśli się uda, to tylko dzięki naszemu uporowi i ciężkiej pracy. Taki sukces smakuje najbardziej, szczególnie jeśli za pomyślność można wznieść toast szklaneczką własnego piwa. Na zdrowie!


PLAGUE DOCTOR
z wiśniami

PORTER BAŁTYCKI Z OWOCAMI, 24 Blg, 10 alc.

Razem z Rafałem Krzywickim, laureatem lubelskich bitew piwnych, uwarzyliśmy piwo na bazie jego zwycięskiej receptury. Złote Kalesony – główną nagrodę w konkursie – otrzymał za porter bałtycki z dodatkiem wiśni. Jego warzenie było niezwykle trudne nie tylko ze względu na owocowy dodatek (użyliśmy całych mrożonych wiśni), ale – przede wszystkim – na czas, jaki potrzebował leżakować – spędził w tanku ponad rok. Równolegle wypuściliśmy też podstawkę, piwo Plague Doctor, bez dodatku, które zebrało świetne recenzje.

Markowy

Marek Dziubonos

Zacząłem tworzyć swoje pierwsze warki w okolicach 2013 roku, mając już dość dostępnych na rynku coraz gorszej jakości piw. I tak, w domowym zaciszu, powstało około 400 piw w różnych stylach. Kiedy już większość moich przyjaciół i znajomych poznała smak dobrego piwa, nie dali mi spokoju dopóki, w 2016 roku, nie otworzyłem browaru w Hajnówce, moim rodzinnym mieście na skraju Puszczy Białowieskiej, do której nazwą nawiązują wszystkie moje piwa.


KORNIK

PALE ALE ZE ŚWIERKIEM, 13 Blg, 5 alk.

Kornik to piwo górnej fermentacji w stylu pale ale. Lekkie i aromatyczne z dodatkiem pędów świerku z Puszczy Białowieskiej, co nadaje mu zapach lasu świerkowego i nieco żywicznej delikatnej goryczki. Mimo, że kornik jest bardzo małym owadem żerującym właśnie na świerkach, stał się sławny na całym świecie i co roku tysiące leśników i aktywistów przyjeżdża do Białowieży tylko po to, aby go spróbować!

Podgórz

Łukasz Jajecznica

Łukasz jest wielokrotnie odznaczanym piwowarem domowym – największą sławę przyniósł mu porter bałtycki, którego warzenie doprowadził do perfekcji. Preferuje przyrodę nad towarzystwo ludzi, nie boi się ciężkiej pracy, której zawsze mnóstwo znajduje w browarze.


IMPERIALNY 652 M N.P.M.

IMPERIALNY PORTER BAŁTYCKI, 25 Blg, 11 alk.

Mocniejsza wersja swojego starszego brata – warzonego corocznie 652 m n.p.m., przez wielu uważanego za najlepszy porter bałtycki w Polsce. Piwo swoją nazwę zawdzięcza wysokości, na której znajduje się browar. Leżakowane rok w tanku, przez co nabiera wielowymiarowego aromatu i smaku związanego ze starzeniem się piwa oraz gładkiego odczucia w ustach i dobrze zakamuflowanego aromatu i smaku alkoholu, który można rozpoznać po efekcie rozgrzewania dopiero po przełknięciu.

Przełom

Piotr Czarny

Tak jak w przypadku wielu innych browarów, ta historia zaczęła się w domowej kuchni. Kilkaset domowych warek, udział w konkursach piwowarskich (jako uczestnik i sędzia) i już, w marcu 2019 roku, udało się otworzyć browar na Podlasiu, w Białowieży, przy hotelu “Białowieski”, gdzie nigdy nie będziesz skazany na nieśmiertelny tercet “jasne-ciemne-pszeniczne”.


LEŚNY OWOC

JUICY SOUR Z OWOCAMI, 10 IBU, 5 alk.

Pomiędzy tegorocznym wysypem pastry sourów, a pierwszą falą warzonych na wyścigi berliner weisse z owocami stworzyłem piwo, które łączy to, co najlepsze w obu podejściach. Juicy Sour, czyli – w tej interpretacji piwo owocowe, kwaśne, ale jednocześnie zbalansowane odrobiną laktozy i szczyptą soli. Przynosi orzeźwienie i nie przypomina przesłodzonego deseru. Nazwa to karkołomne nawiązanie do puszczańskiego anturażu wielu naszych piw, ale przecież istnieją na świecie lasy, gdzie rośnie mango i marakuja 😉

Rock Browar Jarocin & Moczybroda

Witek Dehr

Witek to barwna postać! Dobrze czuje się na bieszczadzkich szlakach, lubi także podróżować w głąb siebie przy muzyce z analogowych płyt. Zajmował się fotografią i ma na koncie wiele wspaniałych portretów, jest też kreatorem przepięknego, wodnego świata w ponad 500 litrowym akwarium. Z wykształcenia farmaceuta, ostatnio ukończył Technologię Piwowarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Piwa warzy od wielu lat jako piwowar domowy. Browar rzemieślniczy stał się dla niego pasją i drugim domem.


BELGIAN TRIPLE

TRIPEL BA

Jasne jak pils,  mocne jak niejeden porter. Tripel potrafi zaskoczyć. Rozwija wielkie bogactwo belgijskich aromatów – od odrobiny białych i żółtych owoców (morela, agrest, gruszka) po wyraźne przyprawowe akcenty. Czysta podstawa pozwala delektować się nutami pieprzu, goździków i delikatnie ziołowo-kwiatowymi aromatami chmielu, lekkie i kremowe. Nasz Tripel leżakował na klepkach dębowych z beczki po winie ze szczepu Pinot Noir, które otrzymaliśmy z winnicy Jaworek. Wzbogaciły piwo o aromaty wanilii, czerwonych owoców i lekką taniczność. Połączenie owocowych, belgijskich estrów z dodatkiem dębowych klepek sprawiło, że piwo w niskiej temperaturze posiada nuty białego wina, by po ogrzaniu do nieco wyższej temperatury rozwinąć aromaty czerwonego.

Widawa

Wojtek Frączyk

Pod koniec 2010 roku po bardzo ciężkim dniu pracy stanąłem za bufetem w naszej restauracji i nagle doszedłem do wniosku, że nie mamy żadnego piwa, którego napiłbym się z przyjemnością. To właśnie wtedy narodziła się w mojej głowie szalona myśl – otworzę własny browar! Zastawiłem z żoną cały majątek i zaciągnąłem potężny kredyt, potem wróciłem z nerwów do papierosów, aż w końcu 7. marca 2012 Browar Widawa uwarzył pierwszą warkę! Po dwóch miesiącach nauki sam zacząłem warzyć we własnym browarze, na początek klasykę. Właśnie wtedy spotkałem Tomka Kopyrę, po pięciu minutach rozmowy zaproponowałem mu wspólne warzenie i dałem wolną rękę co do receptury – tak narodził się “Kruk”, pierwszy polski American Dry Stout. “Kruk” chmielony był chmielem simcoe, trochę go zostało po warzeniu, z ciekawości wrzuciłem go do mojego lagera i w ten sposób Browar Widawa / Gospoda pod Czarnym Kurem stała się częścią polskiej piwnej nowej fali.


X BRETT IPA

BRETT IPA BA, 6,2 alk.

India Pale Ale o głębokiej, opalizującej, pomarańczowej barwie i bardzo specyficznym charakterze, bowiem fermentowane drożdżami typu Saccharomyces cerevisiae oraz Brettanomyces. Na nieszablonowy smak składa się równie fakt leżakowania w beczkach po białym winie Chardonnay.

Ziemia Obiecana

Łukasz Kierski

Łukasz zaczynał jako piwowar domowy, który uległ obsesji płynnych drożdży i dopracowywania do perfekcji warunków fermentacji. Browar otworzył mocno “po kosztach” i od początku wszystko szło źle… Warzelnia utknęła na granicy, pierwsze piwo nie wyszło… Mimo tych i tysiąca innych mniej lub bardziej poważnych problemów ziścił się sen “od zera do bohatera” – z mało znanego piwowara Łukasz stał się jednym z najgorętszych ciasteczek polskiej sceny piwnej. Dziś, po raz pierwszy, jego piw można spróbować poza KEGami.


Zmiana na Passion Fruit Sour Ale – FUNKY FLUID
KRZYŚ

SOUR Z OWOCAMI, 16 Blg, 5,5 alk.

Krzyś to piwo zaprezentowane po raz pierwszy pod koniec 2019 roku, podczas Beer Geek Madness (edycja Black & Sour). Turboowocowy charakter, nieco wyższa zawartość alkoholu niż w stylowych piwach typu sour oraz słodka kontra pozwoliła Krzysiowi wygrać tamtą edycję BGM, pokonując wiele mocarnych, aromatyzowanych piw typu RIS. Obecnie styl nieco krytykowany ze względu na nadmierne eksponowanie słodyczy, w naszej interpretacji stawia na balans. Po raz pierwszy w opakowaniu innym niż keg, jest to trzecia warka tego piwa – cena na UT 4,15.