PANTA RHEI

Sierpień 2021 – zestaw degustacyjny Wolnego Kraftu
wspólnie pomagamy browarom rzemieślniczym

  

1.
ZAPISZ SIĘ DO STOWARZYSZENIA
49 (3 mies.) / 149 (rok) zł

2.
ZAMÓW ZESTAW DEGUSTACYJNY
176,51 zł

3.
OCENIAJ Z NAMI WYJĄTKOWE PIWA RZEMIEŚLNICZE

 

BROWARY I PIWA

Absztyfikant – Quad Kumaru – imperialny tonka stoutbroVca – Hopnoza – DDH IPACzarna Owca – Kosmiczny Portal – conteporary wheat IPALasowiak – Pan Rabarbar – sour ale z rabarbarem
Monsters – Gunned Down – hazy IPANieczajna – APAPalatum – Smokehead – smoked porterPałacyk Łąkomin – Belgijski Byk – quadrupel
Piwne Podziemie – Juicy Trap 3Przystanek Tleń – Brett Barley WineTabun – Brown’s – słodki cydrTrzech Kumpli – Unplugged IPA – bezalkoholowa IPA

Wspieramy polskie browary rzemieślnicze

Całkowity zysk trafia do producentów – najmniejszych browarów rzemieślniczych, które teraz bardzo potrzebują Waszej pomocy. Spraw piwowarowi prezent na gwiazdkę i wznieś jego piwem toast za lepsze czasy!

10 unikatowych piw + piwo bezalkoholowe + cydr

Większości piw z zestawu degustacyjnego nie kupicie w pobliskim sklepie. Browary, które je wyprodukowały są za małe, żeby ich piwa były szeroko dostępne. Z każdym z piwowarów osobiście przedyskutowaliśmy co mogą dla nas przygotować i wybraliśmy najciekawsze piwa, zarówno w klasycznych jak i nowofalowych stylach.

Razem ocenimy poziom polskiego piwowarstwa

Szukamy języka, którym możemy mówić o świecie piw rzemieślniczych i jego różnorodności. Poza smakiem zwracamy uwagę na kontekst i historię. Dla naszych degustatorów przygotowaliśmy specjalne formularze ewaluacji piwa, które pomogą nam wybrać najciekawsze pozycje i później promować najlepsze browary.

Tworzymy społeczność Wolnego Kraftu

Chcemy razem z Wami promować piwo rzemieślnicze, edukować i pomagać browarom, które zostały pozbawione możliwości sprzedaży. Dołączając do naszej niezależnej społeczności konsumentów możecie wziąć udział degustacjach tych wyjątkowych piw (z resztą liczba zestawów jest bardzo ograniczona). Zachęcamy do poznania lepiej stowarzyszenia i naszych planów na przyszłość.

Piwa, które prezentujemy w zestawie pochodzą z małych, rzemieślniczych browarów, często takich, gdzie pracuje tylko jedna osoba. Niektóre jeszcze fermentują, inne czekają na rozlew. Niektórych jest bardzo, bardzo mało. Wiele rzeczy może się wydarzyć na ostatniej prostej. Razem z piwowarami chcemy, żebyście otrzymali piwa najświeższe, w możliwie najlepszej kondycji, dlatego musimy zastrzec, że dajemy browarowi zawsze możliwość do wycofania piwa, jeśli uzna, że nie spełnia jego oczekiwań. Możliwe też, że z jakichś powodów jedno z piw się skończy lub pojawi się inny problem, którego teraz nie możemy przewidzieć. W takiej sytuacji zobowiązujemy się zastąpić dane piwo podobnym, zgodnie z możliwościami i nasza ekspercką wiedzą. Mamy nadzieję, że będziecie zadowoleni!

LICZBA ZESTAWÓW jest mocno limitowana, WYSYŁKA planowana jest na na początku sierpnia!

Absztyfikant

Łukasz Szynkiewicz (po lewej)

Łukasz Szynkiewicz, z zawodu inżynier budownictwa, swój browar kontraktowy “wybudował” w 2013 roku. Miłośnik tonki, drożdży Brettanomyces oraz piwa grodziskiego. W wolnych chwilach je pizzę, pije piwo i gra w tenisa, niekoniecznie w tym samym czasie. Jego ulubionym obrazem jest “Sen” Henriego Rousseau.


QUAD KUMARU

IMPERIALNY TONKA STOUT
31° Blg, 10,5% alk.

Quad Kumaru to słodki, gęsty imperialny stout z dodatkiem laktozy i tonki. Feria smaków i aromatów począwszy od migdałów, marcepanu, aż po wanilię, czekoladę, cynamon i kokos.

broVca

Tomasz Michalski

Choć pochodzi z Belgii, inspiruje się amerykańskimi stylami piwa. Specjalizuje się w ekonomii, a poza piwem jego hobby to cygara i sportowe samochody. Sami musicie zapytać, czemu wrócił do Polski i własnymi siłami przebudował starą stodołę – na parterze wybudował browar i zamieszkał na piętrze. W wolnych chwilach (sic!) maluje obrazy, które potem zamienia w etykiety swojego piwa.


HOPNOZA

DDH hazy IPA
11,5° Blg, 4% alk.

Oto druga warka Hopnozy. Dwa razy mocniej nachmielona hazy IPA o profilu tropikalno-cytrusowym. Użyłem czterech amerykańskich odmian: Citry, Amarillo, Sabro i Sorachi ace. Zależało mi bardziej na oryginalnych tropikach, niż częściej spotykanych cytrusach. Aromatyczną słodycz skontrowałem wytrawnym profilem oraz aksamitną teksturą. Specjalnie na lato (tęskniąc za Kvasowką, czyli sour NEIPA) polecam mały tuning – schłodźcie Hopnozę poniżej zalecanych temperatur i dodajcie połówkę cytryny, efektem będzie pijalny, mocno nachmielony sour 🙂

Czarna Owca

Łukasz Kortas

Łukasz Kortas jest wyznawcą niemieckiej szkoły piwowarskiej, według której najważniejszy jest idealny balans i kompozycja pierwiastków tworzących smak piwa. Dużo czasu poświęca na dobór surowców, co jest kluczowe w procesie warzenia. Piwem zajmuje się właściwie całe swoje dorosłe życie. Wolne chwile poświęca na jazdę motocyklem (nie tylko z pracy i do pracy).


KOSMICZNY PORTAL

CONTEMPORARY WHEAT IPA
15,5° Blg, 6% alk.

Bardzo soczysta konsystencja, w smaku i aromacie chmielowość i żółte owoce. Goryczka delikatna, gładka (matematycznie 35 IBU), świetnie skomponowana i zbalansowana. Użyte chmiele to Citra, Ekuanot, Strata oraz Columbus.

Lasowiak

Rafał Radziejowski

Jesteśmy małym, podkarpackim browarem rzemieślniczym – szukajcie nas w Jacie ok. 40 km od Rzeszowa (gmina Jeżowe). Nazwą odwołujemy się do kultury i tradycji naszego regionu – Lasowiacy to grupa etnograficzna dawniej zamieszkująca tereny Puszczy Sandomierskiej. Wszystkie nasze piwa są niepasteryzowane i niefiltrowane, dlatego szczególną wagę przykładamy do jakości.


PAN RABARBAR

SOUR ALE Z RABARBAREM
10° Blg, 4% alk.

Z Panem Rabarbarem zaczynamy naszą przygodę z piwami kwaśnymi. Zakwasiliśmy je bakteriami kwasu mlekowego do 3,4 pH a następnie dodaliśmy soku z rabarbaru. W zapachu dominuje rabarbar ale wyczuć można także owoce cytrusowe, owoce leśne a także aromaty bakterii kwasu mlekowego. To piwo świetnie orzeźwi w letnie, upalne dni.

Monsters

Janek Gadomski

Pasjonat, który wspiął się po wszystkich szczeblach naszej branżowej drabinki. Karierę rozpoczął jako konsument, aby następnie zostać piwowarem domowym, chyba tylko po to, aby zdobyć najgorętszy tytuł Piwowara Roku (za wysokie lokaty w konkursach). Został też piwnym sędzią, aby zwrócić dobro, które sam otrzymał. Ostatecznie otworzył browar Monsters, który przez przyjaciół i wrogów nazywany jest żartobliwie hurtownią. Warzy piwo, sprzedaje je, projektuje etykiety i rozwozi beczki. W wolnych chwilach, w znanym podcaście o piwie Alchemia, popularyzuje piwowarstwo domowe. One man show. Just for your own pleasure.


GUNNED DOWN

Hazy IPA
15° Blg, 5,5% alk., hoprate: 18g/l

Lekka, gładka i ekstremalnie pijalna IPA, chmielona australijską Enigmą oraz amerykańskimi Citrą i Sabro. Chmiele wniosły do bukietu aromaty owoców tropikalnych, cytrusów, kokosa, aloesu i nafty. Całość dopełniły brzoskwiniowe estry, którą są efektem pracy drożdży London Ale III.

Nieczajna

Mikołaj Pieczyński

Browar tworzą Marek Szmyt, Tomasz Wawrzyniak i Mikołaj Pieczyński. Jesteśmy grupą piwowarów domowych. Zarówno Tomasz jak i Mikołaj docenieni zostali na ogólnopolskich konkursach. Idea własnego browaru zrodziła się się w 2017 roku. Początki nie były łatwe, ale dajemy radę i długo by opowiadać. W końcu udało nam się na początku tego roku ruszyć pełną parą, po uruchomieniu rozlewu do butelek. Warzymy piwa, które sami chcemy pić oraz którymi chcemy dzielić się ze światem. Mamy już kilkanaście warek za sobą, ale cały czas się uczymy i modyfikujemy nasze receptury. Wszystko po to, żeby tworzyć jeszcze lepsze piwo. Na zdrowie!!!


APA

AMERICAN PALE ALE
13,8° Blg, 6,3% alk.

Nasza interpretacja klasycznego stylu APA. Z założenia ma być to trunek niesamowicie “chlalny”. Jest to piwo górnej fermentacji, fermentowane drożdżami US-05, chmielone Centennialem oraz Falconer’s Flight. Wyczuwalne są w nim nuty cytrusowe, kwiatowe, owocowe i lekko żywiczne.

Palatum

Łukasz Kojro

Historia jak z filmu. Doświadczony piwowar domowy rzuca pracę w korporacji i zakłada w domu mały browar rzemieślniczy. Wspierany przez rodzinę walczy z codziennymi trudnościami, szukając swojego miejsca na szybko zmieniającym się rynku piw kraftowych. Widzimy go jak ciężko pracuje, gotuje, bawi się z psem Amarillo, razem z córką projektuje etykiety. Snuje plany. Kiedy już wydaje mu się, że osiągnął sukces, wybucha ogólnoświatowa epidemia, a rząd zamyka wszystkie lokale, do których dostarczał piwo. Na początku Łukasz nie wie, co robić, ale z czasem w głowie pojawia mu się pewien plan…


SMOKEHEAD

SMOKED PORTER
20,5° Blg, 8% alk., Hoprate: 15 g/l

Zasyp skomponowany ze słodów wędzonych – głównie olcha, ale także trochę buku i torfu oraz przebogatej listy słodów specjalnych. Udało się dzięki temu uzyskać piwo złożone i intensywne, jednocześnie pijalnie i wielowątkowe. Must have dla wielbicieli wędzonek i ciemnych mocnych piw.

Pałacyk Łąkomin

Adam Śmiglak

Gdyby 10 lat temu, kiedy otwierał swoje pierwsze domowe piwo, ktoś powiedziałby Adamowi, że będzie warzył zawodowo we własnym browarze, absolutnie by w to nie uwierzył. Sześć lat temu otworzył maleńki (warzelnia 90 litrów, później 800!), manualny browar Łąkomin. Dziś, degustując swoje piwo, zastanawia się, gdzie będzie za kolejnych 10 lat… Adam specjalizuje się w klasycznych, szczególnie stylach, ale lubi też eksperymentować, łączyć klasykę z nową falą. Kocha magię dębowych beczek. Jego ulubionym piwem z racji drugiej życiowej pasji jest „Mustang: I am Legend”.


BELGIJSKI BYK

BELGIAN DARK STRONG ALE / QUADRUPEL
24° Blg, 10,5% alk., 30 IBU

Jedno z najmocniejszych piw belgijskich w wydaniu Browaru Łąkomin. W aromacie wyczujesz sporo brzoskwiniowo-morelowych estrów oraz pieprznych fenoli. Odpowiadają za to specjalnie wyselekcjonowane belgijskie szczepy drożdży. W tle zdecydowana, solidna podbudowa słodowa o charakterze herbatników, biszkoptów, toffi i orzechów. W smaku ponownie oddrożdżowe produkty oraz solidna słodowa podbudowa. Pojawia się również szlachetny, rozgrzewający alkohol. Piwo mimo swojej intensywności jest dobrze pijalne.

Piwne Podziemie

Darek Piecuch

Dariusz Piecuch to piwowar domowy z wieloletnim doświadczeniem, którego wyszukane receptury znalazł powszechne uznanie na kraftowej scenie. Pierwsze kroki w warzeniu na skalę komercyjną stawiał u źródeł Piwnej Rewolucji – w USA. Zdobytą wiedzą, umiejętnościami i niecodziennymi konceptami od lat wzbogaca polską rzeczywistość.

Jako Piwne Podziemie działamy od grudnia 2014 roku i niemal od razu staliśmy się jednym z najbardziej docenianych browarów rzemieślniczych w kraju, podbijając serca ludzi także zagranicą. Cenimy sobie przede wszystkim jakość i unikatowy smak, dlatego nasze piwa warzymy tradycyjnymi sposobami, używając wysokiej jakości słodów i nowofalowych, amerykańskich chmieli. Naszym znakiem rozpoznawczym są odważne eksperymenty i niebanalne dodatki, takie jak owoce tropikalne, kawa, wanilia czy ziarna kakaowca.

Od 2020 roku browar przeszedł na produkcję kontraktową. Obecnie warzy piwo w browarze ReCraft.


JUICY TRAP 3

IMPERIAL NEIPA
18° Blg, 7,9% alk., hoprate 24 g/l

Uwięziona w tej butelce podwójna IPA wygląda i smakuje jak świeżo wyciśnięty tropikalny sok. Za smak i aromat odpowiada tutaj duet chmieli Sabro również w postaci Incognito® oraz Sorachi Ace, który tworzy niezapomnianą mieszankę tropikalną. Sorachi Ace wniosło do piwa motywy zestu cytrynowego, trawy cytrynowej, kolendry i pomarańczy. Sabro natomiast zaatakuje Was w smaku i aromacie kokosem, mandarynkami i cedrzykiem wonnym.

Przystanek Tleń

Romek Pękała i Michał Semrau

Zaczęło się od nieśmiałego pomysłu, rzuconego oczywiście przy kuflu piwa, przez jednego z naszych gości, przyjaciela pensjonatu. Potem był rok ciężkiej pracy – analizy, mozolne zdobywanie pozwoleń, projekty, uzgodnienia, szkolenia, wiele uwarzonych warek. I jeszcze wiara, że to, co robimy ma sens. Na początku 2015 r. instalujemy browar – w naszej restauracji stają kadzie (warzelna i filtracyjna), każda o pojemności 550 l, a w leżakowni pierwsze tankofermentory. Dzisiaj jest ich dziesięć. Z czasem zaczęliśmy się bawić dzikimi piwami, zbudowaliśmy beczkownię, gdzie składujemy kilkadziesiąt beczek z różnymi dzikusami. I tam odbywa się prawdziwa zabawa! Zabawa, która przynosi nam sporo radości i nagród na konkursach.


BRETT BARLEY WINE

24° Blg, 8,2% alk.

Z Januszem z Browaru Domowego Garaż znamy się już długo. Niesamowicie cenimy sobie jego pomysły, otwartość i odwagę. Kiedyś postanowiliśmy, że zrobimy kolejne piwo. Połączymy nasze doświadczenia, każdy da od siebie to co lubi najbardziej. Efekt? Janusz proponuje Barley Wine, a że piliśmy jego warki domowe, to się nawet nie zastanawiamy. My dokładamy beczkę po żytnim whisky i dzikie drożdże. Mamy nadzieję, że piwo spotka się z Waszym uznaniem. Niedawno zdobyliśmy nawet za nie medal w Poznaniu.

Cydrownia Tabun

Michał Ponikowski

Duży cydrownik z najmniejszej cydrowni na Pomorzu. Z inspiracji żony zamienił garażowe hobby na codzienną pracę. Hedonista przez duże “H”. Nie lubi rowerów cargo i elektrycznych samochodów. Kolekcjoner mydełek hotelowych. Produkcję cydrów widzi jako ciągłą podróż – w przenośni i dosłownie, bo właśnie dzięki wyprawom do Francji i Anglii zawdzięcza fascynację brytyjskimi odmianami jabłek i wyspiarską tradycją cydrowniczą.


BROWN’S

Cydr słodki
2,8% alk.

Brown’s to jednoodmianowy, naturalnie słodki cydr o niskiej zawartości alkoholu. Bursztynowy w kolorze, delikatnie musujący. Minimalna kwasowość i delikatne taniny, mocne ciało i wrażenie “owocowości” zapewniło nam właśnie popularne angielskie jabłko odmiany Brown’s Apple.

Trzech Kumpli

Piotrek Sosin

Piwowarstwo to dla nas nieustający rozwój i poszukiwanie – każdego dnia uczymy się czegoś nowego, co staramy się wykorzystać podczas kolejnych warzeń. Chcemy, by każda następna warka była lepsza od poprzedniej. Naszą ambicją jest szczycić się piwem na światowym poziomie.Warzymy piwo, którego sami chcielibyśmy się napić i którym z dumą chcemy dzielić się z innymi.


UNPLUGGED IPA

7° Blg, <0,5% alk., 20 IBU

Na swoje pierwsze piwo “bez prądu”, Trzech Kumpli wybrało bezalkoholową IPA. Piwo to przedstawia sobą wszystko to, za co kochamy IPA piwnej rewolucji: jest mocno aromatyczne i porządnie goryczkowe. Znajdziesz tu chmiele Iunga, Kohatu, Mosaic, Galaxy, Amarillo. Spodziewaj się więc intensywnego zapachu owoców cytrusowych oraz aromatów tropikalnych i żywicznych, opartych na zaskakująco pełnym słodowym ciele. Soki i owoce na bok – to, co dostaniesz po otwarciu tej butelki to po prostu klasyczne, goryczkowe i znajomo pachnące bezalkoholowe IPA.