Yellow Dog Project to międzynarodowa kampania skierowana nie tylko do opiekunów psów, ale też do społeczeństwa, w którym funkcjonują. Tak jak niekiedy ludzie – niektóre pieski wykazują większe zapotrzebowanie na przestrzeń osobistą, by czuć się bezpiecznie i komfortowo. Kolorem żółtym umieszczonym przy obroży, szelkach bądź smyczy oznakowuje się właśnie podopiecznych z problemami z kontrolowaniem emocji (np. reagujących lękowo/agresywnie w sytuacji kontaktu), ale też sygnalizuje się ich choroby/gorszy stan zdrowia (np. rekonwalescencję po zabiegu weterynaryjnym, problemy z sercem etc.), aktualnie przebywaną przez suczkę cieczkę bądź ciążę, czy też szczególne skupienie wymagane dla psiaka podczas treningu.
Samo przyczepienie oznaczeń nie rozwiązuje problemu – opiekun powinien pracować ze swoim podopiecznym nad wypracowaniem lepszych zachowań/reakcji i zwiększania jego strefy komfortu oraz i brać za nie pełną odpowiedzialność. Dlatego też, by ułatwić mu to zadanie – w przypadku usłyszenia odmowy na pytanie o możliwość pogłaskania psiaka (czy wejścia w inną formę interakcji) – pamiętaj – nie jest to wyraz aspołeczności opiekuna, a jedynie jego troska o dobre samopoczucie zwierzęcia, jak i Twoje (szczególnie gdy chciałbyś w parę sekund zaprzyjaźnić się z psem reagującym agresywnie ;)). Podsumowując – widząc żółte oznaczenia, postaraj się tym bardziej nie zaczepiać obcego psiaka, zaś jeśli sam jesteś opiekunem innego czworonożnego szczęścia – wstrzymaj się z przedstawianiem ich sobie nawzajem 😉 Jeśli możesz przekaż swoim bliskim założenia YDP, by psiakom o zwiększonych wymaganiach przestrzeni, ich opiekunom oraz napotkanym przez nich przechodniom żyło się lepiej i bezpieczniej 🙂
Zachęcamy właścicieli czworonogów do odwiedzenia Warszawskiego Festiwalu Piwa ze swoimi psiakami. Jeśli chcesz to zrobić odpowiedzialnie, przygotowaliśmy specjalny Poradnik kiedy wybrać się z psem na festiwal? i Psi Niezbędnik, żeby nie zapomnieć o najważniejszych rzeczach.