PANTA RHEI

 

Maj 2022 – zestaw degustacyjny Wolnego Kraftu
wspólnie pomagamy browarom rzemieślniczym

 
 

 

 

1.
ZAPISZ SIĘ DO STOWARZYSZENIA
49 (3 mies.) / 149 (rok) zł

 

3.
OCENIAJ Z NAMI WYJĄTKOWE PIWA RZEMIEŚLNICZE

 
 

 

JAK ZAMÓWIĆ?

 
 

Wspieramy polskie browary rzemieślnicze

Całkowity zysk trafia do dwóch browarów – Rock Browar Jarocin i Browar Wagabunda – małych browarów rzemieślniczych, które w tych trudnych, postpandemicznych czasach bardzo potrzebują Waszej pomocy. Spraw piwowarowi prezent i wznieś jego piwem toast za lepsze czasy!

14 unikatowych piw

Większości piw z zestawu degustacyjnego nie kupicie w pobliskim sklepie. Browary, które je wyprodukowały są za małe, żeby ich piwa były szeroko dostępne. Pamiętajcie też, że dla członków Wolnego Kraftu ceny piw są okazyjne. Z piwowarami przedyskutowaliśmy co mogą dla nas przygotować i wybraliśmy najciekawsze piwa, zarówno w klasycznych jak i nowofalowych stylach.

Razem ocenimy poziom polskiego piwowarstwa

Szukamy języka, którym możemy mówić o świecie piw rzemieślniczych i jego różnorodności. Poza smakiem zwracamy uwagę na kontekst i historię. Dla naszych degustatorów przygotowaliśmy specjalne formularze ewaluacji piwa, które pomogą nam wybrać najciekawsze pozycje i później promować najlepsze browary.

Tworzymy społeczność Wolnego Kraftu

Chcemy razem z Wami promować piwo rzemieślnicze, edukować i pomagać browarom, które zostały pozbawione możliwości sprzedaży. Dołączając do naszej niezależnej społeczności konsumentów możecie wziąć udział w degustacjach tych wyjątkowych piw (zresztą liczba zestawów jest bardzo ograniczona). Zachęcamy do poznania lepiej stowarzyszenia i naszych planów na przyszłość.

 
 

Piwa, które prezentujemy w zestawie pochodzą z małych, rzemieślniczych browarów, często takich, gdzie pracuje tylko jedna osoba. Niektóre jeszcze fermentują, inne czekają na rozlew. Niektórych jest bardzo, bardzo mało. Wiele rzeczy może się wydarzyć na ostatniej prostej. Razem z piwowarami chcemy, żebyście otrzymali piwa najświeższe, w możliwie najlepszej kondycji, dlatego musimy zastrzec, że dajemy browarowi zawsze możliwość do wycofania piwa, jeśli uzna, że nie spełnia jego oczekiwań. Możliwe też, że z jakichś powodów jedno z piw się skończy lub pojawi się inny problem, którego teraz nie możemy przewidzieć. W takiej sytuacji zobowiązujemy się zastąpić dane piwo podobnym, zgodnie z możliwościami i nasza ekspercką wiedzą. Mamy nadzieję, że będziecie zadowoleni!

LICZBA ZESTAWÓW jest mocno limitowana, WYSYŁKA planowana jest w drugiej połowie maja!

 
 

Wagabunda

Piotr Pawlak

Głównym motywem jest podróż. Bliska i daleka, przez granice i doświadczenia, które potem przenosimy do piwa. Zaklinamy w nim wspomnienia i emocje, którymi – jak pokazami slajdów – chętnie dzielimy się z innymi. Stąd w naszych piwach nietypowe składniki czy miejscowe historie. Razem z żoną szukamy inspiracji w każdej wędrówce, a skala naszego browaru, jednego z najmniejszych w Polsce, pozwala nam nas częste wyprawy do krain smaku, często bardzo dalekich.


HAVE A CIGAR CABALLERO

Wild Imperial Brown Ale with Tobacco Havana Club Barrel Aged
24° Blg, 11% alk., 0,33 l.

Owoc kooperacji z Caballero Poznań – lokalem z dobrym whisky, rumem i cygarami. Swego rodzaju wspomnienie naszej podróży na Kubę. Bazą jest brytyjski styl brown ale – wyraźnie słodowy, karmelowy w wersji imperialnej. Rok czasu piwo spędziło w beczce w towarzystwie dzikich drożdży z grupy brettanomcyes, które wniosły przyjemną kwaśność i charakterystyczne dzikie nuty owocowe (najczęściej przywodzące na myśl wiśnie). Beczka po Havana Clubie nadała charakterystycznych nut rumowych, melasy, trzciny cukrowej oraz dębinę, a także charakterystyczne rumowe rozgrzewanie. Całości dopełniają cygara Jamie Garcia Reserva Especial, które charakteryzują się obecnością nut korzennych, przyprawowych, drewna cedrowego, z wyraźnymi nutami gorzkiej czekolady i kawy. Znajomy gdy spróbował tego piwa, powiedział że „czuje się jakby palił dobre cygaro i popijał kawą z rumem. A właściwe to nie wiem czy to cygaro palę czy gryzę”. Przebogata kompozycja, która faktycznie z każdym łykiem przynosi coś zupełnie innego.


BLACK RED WILD

Wild Ale with Red & Black Currants
15° Blg, 7% alk., 0,33 l.

Nie mylić Black Red White – oni produkują meble, drzwi i chyba podłogi. Dzikie ale, nawiązujące do belgijskich lambiców. Fermentowane przy udziale brettanomyces bruxelensis wnoszący cały zestaw charakterystycznych nut dla dobrego lambica – owoce, końska derka, stajnia, lekko octowa kwaśność, wytrawne odfermentowanie. W produkcji od ponad 2 lat. Część piwa zostawiamy do dalszego leżakowania i blendowania z innymi rocznikami, a część leżakowała na dwóch rodzajach porzeczek – czarnych i czerwonych. Dzięki czemu zyskało na nutach owocowych oraz charakterystycznej porzeczkowej cierpkości.


#04

X-mas Rye Wild Milk Stout
23° Blg, 9% alk., 0,5 l.

Czwarte już piwo w limitowanej serii „Surprise”. Kolejna, tym razem bardziej świąteczna niespodzianka. Bazą – żytni imperialny milk stout (ok 40% żyta) fermentowany przy udziale blendu brettanomyces Amalgamation Brett Blend, który wnosi nuty wyraźnie owocowe. Leżakowany z mandarynkami oraz śliwkami wędzonymi drewnem dębowym. Dzięki dużej zawartości słodu żytniego piwo jest wyraźnie gęste, oleiste, a bardzo niskie wysycenie jeszcze podkreśla ten charakter, który nawiązuje nieco do tradycji wigilijnego kompotu z suszu.


#05

Blackberry Black Wild & Sour Ale
16° Blg, 7% alk., 0,5 l.

Piąta odsłona ‘niespodzianki’. Idąc dalej pod prąd, dotarliśmy do pomysłu który już niejednokrotnie pojawiał się na naszej warzelni, a mianowicie ciemnego i zarazem kwaśnego piwa. Tym razem jednak, poświęciliśmy mu znacznie więcej czasu, aby swoją dobrą stronę mogły zaprezentować drożdże szczepów brettanomyces. Całości charakter nadaje ogromna ilość jeżyn (ponad 20%) na których leżakowało piwo. A mimo że kwaśne, to nuty palone i czekoladowe są w nim praktycznie rzecz biorąc nieobecne.


ALE CO?

POLSKIE ALE
14 Blg, 5 % alk.

Właśnie to! Polskie, jasne, ale. Bez dodatków z końca świata, czy odległych inspiracji. Bo wszędzie dobrze ale w domu najlepiej. To pale ale chmielone wyłącznie rodzimymi odmianami chmielu, z niezmiennym od pięciu lat zasypem, za to za każdym razem w innej konfiguracji chmielowej. Tym razem padło na nowofalowe chmiele z farmy Polish Hops – Zula i Zibi!


TARTAN TIE

Irish Red Ale
13° Blg, 5% alk.

Leprikony, koniczyny, zatłoczone puby i śniadanie jedzone po południu. Z Tartan Tie nie trzeba lecieć do Irlandii czy czekać na Dzień Św. Patryka. Już dziś możesz być Irlandczykiem, gdzie tylko zechcesz. Slainte! Klasyczny irish red ale warzony w kooperacji z poznańskim pubem Piwna Stopa. Słodowy, ale nie słodki, z wytrawnym, lekko palonym finiszem, delikatnie nagazowany o przyjemniej kremowej konsystencji.


LEŚNY DZIAD

Imprerialny Flanders Red Ale
11% alk., 0,33 l.

Jeden z najdłużej powstających projektów w Wagabundzie i też jeden z bardziej wyszukanych. Leśny Dziad to imperialny flanders red ale, z dodatkiem owoców leśnych (jeżyny, maliny, jagody). Nuty winne, octowe, ale też potężna dawka typowych dla piw fermentowanych dzikimi drożdżami – stajni, końskiej derki, charakterystycznych czerwonych owoców. A wszystko uzupełnione o przyjemnie wkomponowane nuty owocowe, a na deser bagatela 11% alk.

 
 
 

Rock Browar Jarocin

Witek Dehr

Witek to barwna postać! Dobrze czuje się na bieszczadzkich szlakach, lubi także podróżować w głąb siebie przy muzyce z analogowych płyt. Zajmował się fotografią i ma na koncie wiele wspaniałych portretów, jest też kreatorem przepięknego, wodnego świata w ponad 500 litrowym akwarium. Z wykształcenia farmaceuta, ostatnio ukończył Technologię Piwowarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Piwa warzy od wielu lat jako piwowar domowy. Browar rzemieślniczy stał się dla niego pasją i drugim domem.


CYBER

GOSE
12,6° Blg, 5,2% alk.

Historyczny styl kwaśnego, pszenicznego piwa produkowanego z niezwykle zmineralizowanej wody, dającej wręcz odczucie słoności. I takie też jest to piwo – słonawe, kwaskowe, lekkie i orzeźwiające. A dla zwiększenia efektu dodano do niego owoców wiśni. Idealne do surfowania po sieci.

SKŁADNIKI: woda, słody jęczmienne, słody pszeniczne; CHMIELE: Lubelski; DROŻDŻE: US-05; INNE: sól morska, kolendra, wiśnie, Lactobacillus plantarum


COWBOY

AMERICAN LAGER
11° Blg, 4,2% alk.

Przed Wami ZŁOTY MEDALISTA KONSUMENCKIEGO KONKURSU PIW CHMIELAKI KRASNOSTAWSKIE 2021! Zasyp i fermentacja nawiązują do niemieckiego pilsa, jednak chmielenie jest przeprowadzone „po amerykańsku” – obfitsze, skierowane na uwydatnienie bogactwa aromatów i smaków. Czysta i lekka baza nie przysłania całego bukietu doznań pochodzących z najlepszych polskich i amerykańskich chmieli. Nuty limonki i jabłek to domena chmielu Oktawia. Citra podbija akcenty cytrusowe, dodając aromaty tropikalnych owoców.

SKŁADNIKI: woda, słody jęczmienne; Chmiele: Oktawia, Citra; Drożdże: W34/70


REGGAE

AMERICAN WHEAT
13,1° Blg, 4,1% alk.

Lekkie, orzeźwiające piwo o delikatnej goryczce i pięknych cytrusowych aromatach pochodzących z amerykańskich chmieli. Jest to pierwsze piwo jakie uwarzyli w swoim browarze i warzą je do dzisiaj.

SKŁADNIKI: woda, słody jęczmienne, pszeniczne; CHMIELE: Citra, Columbus, Centennial; DROŻDŻE: S-33; INNE: płatki owsiane.


PUNK PILS

NIEMIECKI PILS
12,5° Blg, 5,2% alk.

Rześkie, goryczkowe piwo o jasnozłocistym kolorze i aromacie zbożowym oraz nutami ziołowymi.

SKŁADNIKI: woda, słody jęczmienne; Chmiele: Mittelfruh, Iunga; Drożdże: W34/70


KOZAK

WEIZENBOCK
16,6° Blg, 7,5% alk.

Kremowe, rozgrzewające piwo o kolorze bursztynu. Na silnej słodowo-bursztynowej podbudowie wybijają się nuty wanilii, ciemnych owoców i goździków. Koźlak pszeniczny to pyszne piwo, warzone w naszym browarze od początku… gotowe by zabrać WAS na KOZACKĄ imprezę!

SKŁADNIKI: woda, słody pszeniczne, słody jęczmienne; Chmiele: Iunga; Hallertau Mittelfruh, Lubelski; Drożdże: WB-06


GANGSTA DON PAPA RUM EDITION

IMPERIALNY STOUT
23,2° Blg, 7,5% alk.

Dzięki rumowi z Filipin DON PAPA ich RISa przeszył rewolucyjny duch samego Papy Isio. Dodali też dużo dębu… Solidna podstawa ze specjalnie dobraną kompozycją słodów ciemnych, palonych i karmelowych rozwija w kuflu obfite aromaty. Gorzka czekolada przeplata się ze smakiem ciemnych owoców. Pojawia się także mnóstwo wanilii, aromat pieprzu i gorzkiej pomarańczy. Co jeszcze odkryjecie? Może rewolucje… Może nadchodzący Wielki Reset… Bądźcie gotowi!

SKŁADNIKI: woda, słody jęczmienne, słody pszeniczne; CHMIELE: Iunga; DROŻDŻE: S-04; INNE: płatki dębu amerykańskiego macerowane w filipińskim rumie DON PAPA.


AFTER

PALE ALE
2,5% alk.

Bardzo lekkie i smaczne orzeźwiające piwo typu pale ale, które można pić bez końca. Żywiczno-cytrusowe aromaty amerykańskich chmieli towarzyszą złożonej bazie słodowej. Obecność słodu żytniego, owsianego oraz pszenicznego zapewnia – mimo niskiego ekstraktu – odczucie pełnego smaku. NAJLEPSZE AFTER