PANTA RHEI

Luty 2021 – zestaw degustacyjny Wolnego Kraftu
wspólnie pomagamy browarom rzemieślniczym

  

1.
ZAPISZ SIĘ DO STOWARZYSZENIA
49 (3 mies.) / 149 (rok) zł

3.
OCENIAJ Z NAMI WYJĄTKOWE PIWA RZEMIEŚLNICZE

 

BROWARY I PIWA

Alternatywa – RISAntyBrowar – PROboszcz, dry stoutBeskidzki – BraggotCaminus – Octo, oatmeal IPAFolga – Red O’Brian, irish red ale
Łąkomin – Basior, american barleywineRoch – Balios, forest bomb black IPASUCH a BEER – SUCH a Double, dubbelŚwiebodzin – KOSA, Imperial IPATarnobrzeg – CBD Pale Ale

Wspieramy polskie browary rzemieślnicze

Całkowity zysk trafia do producentów – najmniejszych browarów rzemieślniczych, które teraz bardzo potrzebują Waszej pomocy. Spraw piwowarowi prezent na gwiazdkę i wznieś jego piwem toast za lepsze czasy!

10 unikatowych piw

Większości piw z zestawu degustacyjnego nie kupicie w pobliskim sklepie. Browary, które je wyprodukowały są za małe, żeby ich piwa były szeroko dostępne. Z każdym z piwowarów osobiście przedyskutowaliśmy co mogą dla nas przygotować i wybraliśmy najciekawsze piwa, zarówno w klasycznych jak i nowofalowych stylach.

Razem ocenimy poziom polskiego piwowarstwa

Szukamy języka, którym możemy mówić o świecie piw rzemieślniczych i jego różnorodności. Poza smakiem zwracamy uwagę na kontekst i historię. Dla naszych degustatorów przygotowaliśmy specjalne formularze ewaluacji piwa, które pomogą nam wybrać najciekawsze pozycje i później promować najlepsze browary.

Tworzymy społeczność Wolnego Kraftu

Chcemy razem z Wami promować piwo rzemieślnicze, edukować i pomagać browarom, które zostały pozbawione możliwości sprzedaży. Dołączając do naszej niezależnej społeczności konsumentów możecie wziąć udział degustacjach tych wyjątkowych piw (z resztą liczba zestawów jest bardzo ograniczona). Zachęcamy do poznania lepiej stowarzyszenia i naszych planów na przyszłość.

Piwa, które prezentujemy w zestawie pochodzą z małych, rzemieślniczych browarów, często takich, gdzie pracuje tylko jedna osoba. Niektóre jeszcze fermentują, inne czekają na rozlew. Niektórych jest bardzo, bardzo mało. Wiele rzeczy może się wydarzyć na ostatniej prostej. Razem z piwowarami chcemy, żebyście otrzymali piwa najświeższe, w możliwie najlepszej kondycji, dlatego musimy zastrzec, że dajemy browarowi zawsze możliwość do wycofania piwa, jeśli uzna, że nie spełnia jego oczekiwań. Możliwe też, że z jakichś powodów jedno z piw się skończy lub pojawi się inny problem, którego teraz nie możemy przewidzieć. W takiej sytuacji zobowiązujemy się zastąpić dane piwo podobnym, zgodnie z możliwościami i nasza ekspercką wiedzą. Mamy nadzieję, że będziecie zadowoleni!

LICZBA ZESTAWÓW jest mocno limitowana, WYSYŁKA planowana jest na 3 marca!

Alternatywa

Jacek Kocurek, Daniel Lempke, Rafał Skórka

Każdy sukces ma wielu ojców: Jacek Kocurek, doktor nauk technicznych i zwycięzca konkursów piw domowych. Do kotła wrzuca swoje doświadczenie oraz wiedzę inżynierską i sensoryczną. Daniel Lempke, również utytułowany piwowar domowy, dorzuca talent, praktykę zawodową, radość życia i optymizm. Rafał Skórka, przedsiębiorca i pasjonat, dorzuca wytrwałość i wiarę we własne możliwości. Z połączenia tych mocy powstaje wyjątkowe piwo. Nasz browar nie jest duży, ale narodził się z ogromnej pasji – dlatego śmiało można powiedzieć, że nasze piwo jest warzone marzeniami 🙂 Dlaczego Alternatywa? Bo nasze piwo rzemieślnicze to alternatywa dla piw koncernowych, zwykłych europejskich lagerów.


RIS

STOUT IMPERIALNY
28° Blg, 10,5% alk.

Dopracowana receptura, jakościowe surowce, cierpliwość, ale przede wszystkim doświadczenie i talent naszych piwowarów! To elementy, które składają się na wynik końcowy: wyjątkowy Russian Imperial Stout. Przed warzeniem, wiele dyskusji i jeden cel!  Zgodnie z polityką naszego browaru – szczerość i naturalność! Nie używamy żadnych produktów niesłodowanych! Piwo jest smoliście czarne, gęste, z przepiękną beżową pianą. W smaku i aromacie wyraźnie palone, z zaznaczoną chmielową goryczką, dominującymi przyjemnymi nutami czekolady, palonej kawy i pumpernikla. Piwo RIS zostało uwarzone w listopadzie 2018 r. Jak dobre wino, z czasem dojrzewa, zmienia się, a smaki stają się bogatsze.

AntyBrowar

Borys Banasiak

Tylko dzięki pasji właściciela łódzkiego pubu, Paron 6, już w 2003 roku spróbowałem piwnych stylów z całego świata. Były to czasy, kiedy w Polsce produkowano jedno piwo pod różnymi nazwami, a niektóre gatunki można było co najwyżej uwarzyć sobie w domu. To hobby dawało mi tyle przyjemności, że postanowiłem uczynić z niego mój zawód. W 2015 r. rzuciłem pracę w korpo i – jako współzałożyciel AntyBrowaru zostałem piwowarem. To w większości fizyczna praca, ale dla mnie to ona właśnie jest kwintesencją kraftu, ta bezpośrednia bliskość ze sprzętem, surowcami i produktem, pot i wysiłek włożony w ostateczne dzieło.


PROBOSZCZ

DRY STOUT
11,5° Blg, 4% alk.

Od zarania mojej piwnej przygody doceniałem klasyczne style piw, a zwłaszcza te z Wielkiej Brytanii oraz Belgii. Chętnie warzyłbym ich więcej, ale realia rynku nie zawsze na to pozwalają. Tym bardziej cieszy, że udało nam się umieścić w stałej ofercie dry stout – Proboszcza. To absolutna klasyka gatunku, bez żadnych udziwnień czy nietypowych dodatków. Dobrze skomponowana, jako że 2 lata z rzędu nagrodzona medalami (2018 – złoto, 2019 – brąz) na konkursie Kraft Roku. Jest wytrawny, palony i goryczkowy, ale też zrównoważony, gładki i pijalny, co powinno być cechą każdego dry stoutu.

Beskidzki

Tomasz Nowak

Najmniejszy browar rzemieślniczy w Polsce, to brzmi dumnie! Jesteśmy całkowicie niezależni, nie musimy iść na kompromis w kwestiach surowców i stylów piwnych, skupiamy się na tym, co daje nam największą radość – warzenie coraz lepszych piw. To dużo manualnej pracy, która nie jest nam straszna! Nie stosujemy gotowych aromatów i ekstraktów. Przed opuszczeniem browaru piwo dojrzewa w butelkach, jest niefiltrowane i niepasteryzowane, dzięki czemu pozostaje świeże przez długi czas. Oprócz piw klasycznych nie boimy się wyzwań, stylów trudnych i niecodziennych. Dzięki mikro skali spełniliśmy swoje marzenie – przenieśliśmy piwowarstwo na poziom zawodowstwa!


BRAGGOT

BRAGGOT
32° Blg, 13% alk.

Braggot to trunek z pogranicza piwa i miodów pitnych. Nasze piwo jest nachmielone tylko na goryczkę, która balansuje posmaki pochodzące z miodu i słodu. Ma ciemną barwę. Do piwa użylilśmy miodu gryczanego, o wyrazistym smaku i zapachu. Słody pilzneński, żytni i biscuit. Fermentacja odbyła się za pomocą drożdży dedykowanych do miodów pitnych, wysokoodfermentowujących, produkujących duże ilości estrów owocowych.

Caminus

Grzegorz Ickiewicz

Dla Grzegorza piwowarstwo jest nie tylko zawodem, ale również pasją. W branży pracuje nieprzerwanie od 2010 roku, zarówno w browarach regionalnych jak i rzemieślniczych. Browar Caminus w Kątach Wrocławskich jest wypadkową pasji piwowara oraz Sławomira Hryniewicza, założyciela browaru. Wspólnie budują bazę odbiorców stawiając na współpracę z restauracjami i pubami. Zdaniem Grzegorza w filozofii produkcji piwa najbardziej liczy się jego powtarzalność i nieustanne ulepszanie technologii, a jego największym konikiem poza piwem, jest gra na gitarze basowej w zespole Wszem Wobec.


OCTO

OATMEAL IPA
15° Blg, 6,1% alk.

Trendy rynkowe zupełnie nam nie przeszkadzają. Nasza IPA jest klarowna i ma zaznaczoną goryczkę. Taka IPA jak z początków piwnej rewolucji w Polsce!

Folga

Filip Mazur

Browar Folga to pierwszy browar restauracyjny oferujące same Ejle czyli piwami górnej fermentacji. Razem z restauracją i hotelem działa z przerwami od 2020 roku. Uwarzył już kilkanaście różnych stylów piwa, poprzez belgijską i brytyjską klasykę do beer geekowych klimatów typu Saison z tymiankiem (kooperacja z Bartkiem Markowskim). Za piwa odpowiedzialny jest Filip Mazur, piwowar domowy, sędzia PSPD i BJCP a także dumny birgiczek.


RED O’BRIEN

IRISH RED ALE
12,5° Blg, 5% alk.

Irish Red Ale to czerwono-miedziany wyraźnie słodowy irlandzki klasyk. Ten gatunek piwa ma historię sięgającą czasów celtyckich, a jego picie nierozerwalnie
związane jest ze świętem ognia szczęścia, Beltane. Warzony na tradycyjnych chmielach brytyjskich; słodowe aromaty opiekanej skórki chleba, herbatników wieńczy lekko korzenny, tytoniowy smak i aromat. Piwo jest dość lekkie, choć nie pozbawione treściwości. Idealnie sprawdza się w każdej pogodzie, czy to słońce czy czapy śniegu.

Łąkomin

Adam Śmiglak

Gdyby 10 lat temu, kiedy otwierał swoje pierwsze domowe piwo, ktoś powiedziałby Adamowi, że będzie warzył zawodowo we własnym browarze, absolutnie by w to nie uwierzył. Sześć lat temu otworzył maleńki (warzelnia 90 litrów, później 800!), manualny browar Łąkomin. Dziś, degustując swoje piwo, zastanawia się, gdzie będzie za kolejnych 10 lat… Adam specjalizuje się w klasycznych, szczególnie stylach, ale lubi też eksperymentować, łączyć klasykę z nową falą. Kocha magię dębowych beczek. Jego ulubionym piwem z racji drugiej życiowej pasji jest „Mustang: I am Legend”.


BASIOR

AMERICAN BARLEYWINE
25° Blg, 11,5% alk.

Piwo o intensywnym aromacie słodowym, uzupełnionym cytrusowymi przebłyskami od amerykańskiego chmielu. Długo leżakowane, bogate w smaku, mocne, rozgrzewające i niezwykle treściwe. Zdobyło wiele medali: złoty KPR 2016, brązowy KPR 2018, srebrny IBEERian Awards 2017 i złoty na edycji tego konkursu z 2019 r.

Roch

Michał Godziemba-Srokowski

To już ponad 5 lat od premiery naszego pierwszego piwa. Ile to już hektolitrów temu? 🙂 Natchnieni duchem tworzenia dobrego piwa, razem z ojcem przeszliśmy długą drogę, aby otworzyć browar w sercu Gór Kaczawskich, na miejscu nieczynnej fabryki wapna. Balios jest częścią tej wspaniałej historii.


BALIOS

FOREST BOMB BLACK IPA
16,5° Blg, 6,2% alk., 90° IBU

Balios to już klasyka w naszym browarze. Uwarzony w 2016 r. na Beer Geek Madness wywołał spore zamieszanie. Połączenie świerkowych żywic z chmielami Mosaic i Simcoe, a także ciemnym słodem dało mocne aromaty i ciekawy smak.

SUCH A BEER

Marcin Kubasiak i Łukasz Chrząszcz

Nazwa browaru nawiązuje do Suchej Beskidzkiej, gdzie mieszka piwowar Marcin Kubasiak, właściciel i autor całej instalacji Such a Beer w Śleszowicach. Warzelnia, tanki, nalewaki powstały na przydomowym podwórku, prawdziwe DIY. Tak samo powstają też etykiety, na których pojawia się wizerunek Marcina. Receptury browaru to efekt współpracy z Łukaszem Chrząszczem (Vettis), utytułowanym piwowarem domowym i rzemieślniczym. Browar działa od marca 2019 r. i ma już na koncie trzy medale KPR 2019. Z czego dwa prawie złote 😉


SUCH A DOUBLE

BELGIAN DUBBEL
16° Blg, 6,8% alk.

Piwo w stylu belgian dubbel, bogate aromaty słodowe, nuty karmelowe, suszonych owoców. Dodatek własnej produkcji syropu kandyzowanego wprowadza smak karmelu z nutami winogron, rodzynek, suszonych moreli. Ciemnobursztynowe, klarowne. Goryczka średnioniska. Drożdże płynne Wyeast 3787 Trappist High Gravity.

Świebodzin

Piotr Kowalski

Jeszcze w trakcie studiów na Technologii Żywności i Żywienia Człowieka rozpocząłem pierwsze próby warzenia w domowym zaciszu. Dzięki uporowi i ciężkiej pracy po dwóch latach (!) w 2017 r. udało mi się otworzyć pierwszy browar i zupełnie na poważnie, uważyć pierwsze piwo na prima aprilis. Jako właściciel, piwowar i pomysłodawca, starałem się nadążać za biegnącym rynkiem nowości piwnych. Przebrnąłem przez wiele stylów, co pozwoliło trochę zrozumieć rynek piwa 😉 Obecnie produkcja stoi od października, wyprzedaje nagromadzone zapasy i mam nadzieję, że razem doczekamy mitycznych “lepszych czasów”.


KOSA

IMPERIAL IPA
18° Blg, 8% alk.

KOSA towarzyszy browarowi od samego początku i jest naszym flagowym piwem. Wytrawna, co przy takim ekstrakcie daje konkretne 8% alkoholu. Wyraźna goryczka, chmielenie na zimno kilkoma odmianami chmieli amerykańskich, w tym Citra i Mosaic daje pozytywne doznania bez efektu “ulepu” 😉

Tarnobrzeg

Michał Wójcik

Browar Tarnobrzeg powstał w 2017 roku w odrestaurowanych (a nawet odbudowanych) pomieszczeniach starego browaru tarnobrzeskiego, funkcjonującego przez 120 lat, aż do zamknięcia w 1979 roku. Pasja, talent i zaangażowanie założycieli przyczyniło się do odtworzenia produkcji piwa w nowej, odświeżonej formie w myśl filozofii tworzenia piwa naturalnymi metodami z najlepszych składników.


CBD PALE ALE

PALE ALE
12° Blg, 5% alk.

Piwo górnej fermentacji w stylu pale ale z dodatkiem emulsji z konopi siewnych (Cannabis sativa L.). Głównym założeniem było uwydatnienie walorów aromatycznych i smakowych konopi, których nośnikiem są terpeny. Dlatego zastosowaliśmy tylko chmielenie na goryczkę (warzenie / whirlpool) bez chmielenia na zimno na aromat. Zawartość naturalnie występującego kannabidiolu (bez THC) w opakowaniu: 30 mg +/- 5 mg. CBD działa w piwie relaksująco, odprężająco i relaksacyjnie. Testy nad połączeniem piwa z konopiami trwały ponad 9 miesięcy, a uzyskany efekt w postaci aromatu cytrusów; głównie grejpfruta i pomarańczy oraz subtelnej ziemistości i trawiastości, przeszedł nasze oczekiwania.