Ceramika do domu i ogrodu

By Rzemiosło Rosło

By Rzemiosło Rosło to projekt stowarzyszenia Wolny Kraft, którego celem jest promocja ciekawych rzemieślników oraz ich wyrobów. Zapraszamy do lektury artykułu o firmie Ceramika Domurad

Historia firmy Ceramika Domurad

Historia firmy Ceramika Domurad rozpoczyna się w 1983 roku i podobnie jak wiele małych biznesów ma swój początek… w piwnicy. W jednorodzinnym domu w Pruszkowie, Grzegorz Domurad zbudował pierwsze piece do wypału ceramiki, piece szamotowe, które podczas studzenia podgrzewały podłogę w kuchni do czterdziestu kilku stopni. Wtedy, w czasach transformacji ustrojowej, rynek był bardzo chłonny, a wszystko co można było wyprodukować sprzedawało się zanim jeszcze zostało wyprodukowane.

W pracy początkowo uczestniczyła cała rodzina – dziadek doradzał w technologii a babcia pomagała przy produkcji, którą w całości prowadził ojciec rodziny. Wszystko co zostało wyprodukowane, szybko sprzedawaliśmy do kwiaciarni w Warszawie – wprost z bagażnika samochodu. Produkcja obejmowała głównie wazony ceramiczne, ręcznie ozdabiane kalkomanią, czasem malowane, jak również ceramikę użytkową- solniczki, maselnice dzbanki i tym podobne, które jeszcze przez długie lata służyły w naszej domowej kuchni.

Rozwój firmy Ceramika Domurad

Dzięki dobrej sprzedaży w piwnicy pojawili się pierwsi pracownicy, a po paru latach zaczęliśmy myśleć o dalszym rozwoju. Piwnica w jednorodzinnym domu nie dawała takich możliwości, piece były za małe, a warunki dość partyzanckie. Wtedy powstał pomysł budowy zakładu na terenie należącym do drugiego dziadka, w Międzyborowie pod Żyrardowem. Tam też produkcja przekształciła się w ściśle związaną z florystyką. Powstawały wazony, ale też serie doniczek, osłonek czy pojemników do kompozycji kwiatowych. Rynek był w końcu otwarty i ciągle potrzebował więcej produktów, a popyt przekraczał podaż. W pewnym momencie z zakładu wyjeżdżały całe ciężarówki wypełnione naszymi doniczkami, pojawiły się też pierwsze współprace międzynarodowe. Zakład rozrastał się, wciąż przybywało pracowników, a praca prowadzona była już w trybie zmianowym.

Rynek zaczął się w końcu powoli zapełniać tego typu produktami, a tym samym ewoluowała też nasza produkcja – zaczęliśmy wytwarzać ręcznie malowaną galanterię stołową. Rynek jednak wciąż się zmieniał, a my wraz z nim, zmieniając profil produkcji i podejmując się zleceń z różnych dziedzin i różnych stron świata. Współpracowaliśmy z krajami skandynawskimi, Stanami Zjednoczonymi, Niemcami. Produkowaliśmy wszystko, czego w danym momencie potrzebowali nasi klienci – świeczniki, solniczki, kubki, różnego rodzaju gadżety. Cały czas trzonem produkcji była galanteria dla florystów i doniczki. Współpracowaliśmy z wieloma firmami zarówno z kraju jak i zagranicy, działającymi w różnych branżach – od meblarskiej po jubilerską. Nadal produkowaliśmy doniczki, a niektóre ich modele sprzedawały się przez dobre 20 lat.

Ceramika z Azji vs polscy rzemieślnicy

Po roku 2015 rynek powoli zaczęły zalewać towary z Azji, a naszej firmie coraz trudniej było konkurować z nimi cenowo. Sprzedaż doniczek spadała, wymagała od nas ciągłych zmian oferty, wprowadzania nowych produktów, co w przypadku ceramiki jest dosyć trudnym zadaniem. Cały proces od projektu do produktu jest czaso- i kosztochłonny. Coraz większą część produkcji stanowiły wyroby zlecone przez klientów, według ich projektu i na ich wyłączność.

Ceramiczne kafle do budowy pieców i kuchni kaflowych


Aktualnie w trudnych czasach jakie nastały po pandemii, przy bardzo wysokich kosztach energii, przestawiliśmy produkcję na ceramiczne kafle do budowy pieców i kuchni kaflowych w domach jednorodzinnych. Jednocześnie nadal jesteśmy otwarci na różne inne zlecenia ze względu na duże możliwości i zdobyte umiejętności, które pozwalają nam produkować z ceramiki praktycznie wszystko.


Może Cię zainteresować: Kafle ceramiczne

Proces produkcyjny Ceramika Domurad

Mając projekt lub model 3D udajemy się do modelarza, który na jego podstawie wykonuje tzw. formę modelową. Niestety modelarstwo to w naszym kraju zawód wymierający i oprócz modelarzy pracujących przy zakładach produkcyjnych jest to tylko kilka osób w Polsce.

Forma modelowa służy do wykonania formy matki, najkosztowniejszej części z całego procesu wprowadzania nowego produktu. Forma ta wykonana jest z twardego gipsu i to w niej możemy wykonywać formy gipsowe do codziennej pracy, tzw formy robocze. Formy robocze służą już do odlewania końcowego produktu, są wypełniane gliną w formie masy lejnej, która po odpowiednim czasie jest wylewana. Czas ten pozwala na odciągnięcie części wody z gliny przez gips i zbudowanie ścianek wyrobu, a po wstępnym podsuszeniu możemy wyjąć gotowy produkt, nadal dość miękki.

Następnie jest on suszony i po upływie około doby obrabiany, głównie na mokro za pomocą gąbek. Po kolejnym suszeniu przeprowadzamy wypał wstępny, tzw. biskwitowy, w temperaturze około 800-900 stopni. To utwardza produkt i zwiększa jego chłonność, co pozwala na przeprowadzenie kolejnego etapu, jakim jest szkliwienie. Szkliwienie – lub glazurowanie – to nakładanie wodnego roztworu szkliwa, poprzez zamoczenie bądź natrysk z pistoletu. Taki wyrób musi zostać następnie ponownie wypalony, w tzw. wypale ostrym, w naszym przypadku w temperaturze około 1080 stopni Celsjusza. Wypał trwa 8-10 godzin, a już po 24 godzinach studzenia można wyjąć gotowy wyrób.

Producent ceramiki kontakt

Facebook: Ceramika Domurad
Strona: Domurad.com.pl
Instagram: Ceramika Domurad
Formularz kontaktowy: Ceramika producent kontakt