Kliknij na obrazek, żeby zaadoptować Portera
Kliknij na obrazek, żeby zaadoptować Bittera
Kliknij na obrazek, żeby zaadoptować Zulę
Kliknij na obrazek, żeby zaadoptować Stouta
Kliknij na obrazek, żeby zaadoptować Sabro
Portale internetowe i serwisy społecznościowe lubią Wasze silne emocje, dlatego na pewno nie raz natknęliście się na intrygujący artykuł albo komentarz „koty/psy przenoszą COVID-19”. Poczuliście dreszczyk emocji? Spokojnie, to mit, który nie ma wiele wspólnego z prawdą – mimo to wciąż przewija się nam przed oczami. Koronawirus (SARS-CoV-2), występujący u ludzi i wywołujący COVID-19, jest wirusem typu beta, który do tej pory nie był lekarzom znany.
Koronawirusy, które występują u psów i kotów, zaliczamy do typu alfa. Towarzyszą naszym podopiecznymi od lat i są doskonale znane lekarzom weterynarii. SARS-CoV-2 nie występował do tej pory u żadnego zwierzęcia towarzyszącego! Jeżeli chcesz być na bieżąco – zachęcamy do monitorowania sytuacji na stronie WHO oraz Światowego Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA – World Small Animal Veterinary Association).
Adopcje a COVID to obszerny temat! Może trochę sobie go przybliżymy – podczas pandemii wiele zwierzaków znalazło swój nowy dom. Oczywiście jest to super sprawa, ale dlaczego tak było? – To proste! Wreszcie był czas by zająć się zwierzakiem w domu, pokazać mu świat i poznać siebie wzajemnie. Jeżeli proces nauki (m.in. socjalizacja*, habituacja**) był przeprowadzony prawidłowo i pamiętaliśmy o przyzwyczajaniu psiaka do pozostawania w domu – mamy duże prawdopodobieństwo na sukces wychowawczy. Jednak pamiętajmy, że nie każdy miał okazję, bądź wystarczającą wiedzę do wychowania psiaka kompleksowo. Niestety nadal zdarzają się osoby, dla których nowy domownik był tylko pretekstem do wyjścia, a po pandemii wiele zwierzaków było zmuszonych zmienić opiekunów.
Tutaj z pomocą przychodzą wolontariusze, behawioryści, szkoleniowcy i inni ludzie dobrego serca, z których pomocą podopieczni mają szansę na lepszy start. Adoptujmy świadomie, zanim pójdziemy uratować jakiegoś psiaka, warto zgłębić trochę lektury, porozmawiać z behawiorystą, który pomoże nam dobrać psiaka do rodziny i powie jak postępować. Postarajmy się uczynić adopcję świadomą, a nie spontaniczną i chwilową, a zdobędziemy przyjaciela na całe życie.
*socjalizacja – proces polegający na prawidłowym wprowadzeniu jednostki do życia w społeczeństwie.
**habituacja – zmniejszanie się i zanik reakcji na często powtarzający się bodziec, po którym nie następuje żadne ważne wydarzenie.
Pamiętasz jak zamknęli siłownie, baseny, lasy… Zaraz! Teraz już nie ma tego problemu, zatem na co czekasz – weź swojego psa i idź się dotlenić. Pozwól mu na bycie psem, niech się tarza, tapla, babla, węszy, kopie.
Bądźcie ze sobą razem, bez stresu. Pamiętaj, że wychodząc z psiakiem na spacer sprawiasz, że Twój organizm jest lepiej dotleniony, hormony szczęścia zaczynają szaleć, a przed Wami jest czas tylko dla WAS. Pies to zdrowie!
Chcesz zwiększyć swoją częstotliwość wychodzenia na świeże powietrze w pandemii? Może warto wyjść na spacer z psem? Nie masz psa? Nic nie szkodzi! 🙂 Uwierz, że w schroniskach, przytuliskach, a może u starszej sąsiadki za ścianą, jest pies, który tylko czeka by ktoś zabrał go na wspólną eksplorację.
Niestety w czasach pandemii, wiele psiaków zyskało domy, ale też wiele ich utraciło. Nie bądźmy obojętni, pomagajmy, czasem potrzeba niewiele by poprawić dzień sobie i jakiemuś czworonogowi. Zróbmy coś dobrego dla braci mniejszych, dla siebie.
Adopcję promujemy przy okazji Warszawskiego Festiwalu Piwa. Zachęcamy właścicieli czworonogów do odwiedzenia naszego festiwalu. Jeśli chcesz to zrobić odpowiedzialnie, przygotowaliśmy specjalny Poradnik kiedy wybrać się z psem na festiwal? i Psi Niezbędnik, żeby nie zapomnieć o najważniejszych rzeczach.